Prijatím do nového zamestnania pred šiestimi rokmi sa mu splnil sen. Dnes je Dušan Leskovjanský náčelníkom Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Dušan Leskovjanský sa narodil v Spišskej Novej Vsi. Vo voľných chvíľach chodieval s rodičmi do prírody, venovali sa turistike.
„Slovenský raj je mojou srdcovkou. Už ako dieťa som ho mal prechodený, poznal som každý kút. Ako štrnásťročný som skúsil lezenie po skalách na Dreveníku a Tomášovskom výhľade. Intenzívne som sa začal venovať horolezectvu na vysokej škole v Bratislave. Po jej ukončení som mal príležitosť pracovať v inom kraji, ale ťahalo ma to späť. Rozhodla o tom blízkosť Slovenského raja a Tatier, ktoré sú pre mňa devízou,“ opisuje D. Leskovjanský.
Spoluzodpovednosť
Na pohovoroch pri prijímaní nových členov do horskej služby uspel.
„Kolegovia boli ústretoví, nebrali ma ako nováčika. Nasledovala dvojročná nadstavba na zdravotnej škole. Až po jej absolvovaní som sa začal cítiť ako plnohodnotný záchranár. Okrem iných vecí som sa naučil prebrať na seba zodpovednosť nielen za seba, ale aj za tých, ktorí pomoc potrebovali,“ spomína.
Pred rokom sa Dušan Leskovjanský stal náčelníkom Horskej služby. Na novom poste cíti spoluzodpovednosť nielen za svojich chlapcov, ktorí s ním slúžia, ale aj za prevádzku.
Vníma starosti s tým spojené, medzi ktoré patrí komunikácia s ľuďmi, kopec administratívy a mnoho rokovaní so zástupcami rôznych inštitúcií.
Tri skupiny turistov
Členovia horskej služby rozdeľujú turistov zhruba do troch skupín. Sviatočných vyznávačov prírody, ktorí vychádzajú na turistiku v nedeľu poobede.
Sú to najmä domáci, ktorí sa chodia prechádzať na krátke vychádzky na Čingov, Podlesok, na Kláštorisko.
Do druhej skupiny patria zodpovední a skúsení turisti. Spoznáte ich podľa toho, že chodia na túry skoro ráno, majú špičkovú výstroj a výbavu. V posledných rokoch ich počet vzrastá.
„Poslednou kategóriou sú menej zodpovední ľudia, ktorí podceňujú Slovenský raj, nepripravia sa na túru a tým ohrozujú svoju bezpečnosť. Ak sa niekto rozhodne ísť na turistiku, mal by sa na ňu dôkladne pripraviť. Slovenský raj je horstvo, nie prechádzka po záhrade,“ prízvukuje.
Životná filozofia
Horolezectvo je pre D. Leskovjanského životnou filozofiou. V 33 rokoch zdolal množstvo skalných masívov. V Európe chodieval liezť do mnohých lezeckých oblastí Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Francúzka, Talianska do Álp a Dolomitov.
„Pri lezení občas zažívam strach, ktorý je spojený s opatrnosťou. Bez prirodzeného rešpektu by som mohol urobiť zbytočné chyby. Musím sa sústrediť, rozmýšľať nad každým pohybom, kde sa chytiť, kde postaviť, ako vyvážiť telo pri lezení, kde dať istenie a ako urobiť všetko tak, aby som riziko, ktoré tam je, znížil. Je tam veľa aspektov, na ktoré treba brať ohľad,“ vysvetľuje.
Tvrdí, že ak sa lezeniu začnete venovať, podľahnete mu a prispôsobíte tomu svoj život. „Pre mňa je horolezectvo výzvou,“ dodáva.
Horský vodca
Leskovjanský je už dva roky horským vodcom. „Stať sa horským vodcom si vyžaduje trojročný kurz, ktorému musia predchádzať dlhé roky pôsobenia v horách. Záujemca musí byť vynikajúci horolezec a lyžiar s množstvom vylezených ciest v horách. Je to veľmi náročné,“ priznáva.
Počas praxe musia horskí vodcovia prepnúť horolezecké myslenie na vodcovské.
„U tých, ktorých vediete, musíte vzbudiť dôveru a očakávať prísnu disciplínu. Zodpovedáte za život skupiny, ktorú vediete a to vás núti byť veľmi obozretným. Každá chyba, či neuposlúchnutie by mohlo mať fatálne následky,“ upozorňuje horský vodca a náčelník v jednej osobe.
Ako sa pripraviť na túru
Náčelník Horskej záchrannej služby – Slovenský raj D. Leskovjanský radí, ako sa pripraviť na turistiku:
„Dopredu sa pripraviť na túru. Naštudovať si, kam chceme ísť, získať o tej trase čo najviac informácií. Zistiť si, aké bude počasie. Pripraviť si podľa toho vhodný a potrebný výstroj. V batohu by nemal chýbať teplý čaj, nejaké jedlo, náhradné oblečenie, prši– plášť, baterka, mapa, mobil. Odporúčam návštevníkom Slovenského raja dopredu sa pripoistiť voči úrazom pre prípad, že by potrebovali pomoc Horskej záchrannej služby, pretože Slovenský raj je horským prostredím a netreba ho podceňovať. Zvážiť svoje fyzické schopnosti a nepreceniť svoje sily. Aktuálne informácie a upozornenia z horských oblastí nájdu turisti na stránke www.hzs.sk. Podľa dĺžky trasy si naplánovať čas nástupu na túru, aby sa mohla v časovej rezerve absolvovať. Je bezpečnejšie absolvovať túru minimálne vo dvojici. V prípade nebezpečenstva volať telefónnu linku 18 300.“
ešl
Program
Otvorenie letnej turistickej sezóny v Spišskej Novej Vsi
Amfiteáter Madaras park
1. máj 2012 - Máj, máj, máj zelený, o 15. hod. Prvomájový majáles so skupinou The Colt
Zoologická záhrada
1. máj 2012 - Otvorenie pavilónu Aquaterra
Galéria umelcov Spiša
3. máj 2012 – Chris Byars Quartet, USA o 19.00 Jarné jazzovanie v koncertnej sále GUS
Obchodné centrum Madaras
4. - 6. máj 2012 - 3. Spišský autosalón
4. 5. 2012 - pódium pred redutou, o 14. hod. Májové variácie s deťmi z CVČ Adam, o 15. hod. Spievame so Špjevankou, ZUŠ Spišská Nová Ves, o 15.45 hod. Prezentácie historických vozidiel, o 16. hod. Otvorenie letnej turistickej sezóny
V programe vystúpi Blší cirkus, Divadlo Babadlo Prešov, o 17. hod. folklórny súbor Čačina, tance a spevy zo Spiša, Šariša a Zemplína, o 18. hod. The Badge: Marián Lucký - gitara a spev, Fedor Frešo - basgitara a spev, Peter Szapu - bicie, Jakub Tvrdík - klávesy a spev
V priebehu dňa
bezplatný výstup na vežu rímskokatolíckeho kostola, každú celú hodinu v čase od 9. do 18. hod.
Bezplatný vstup do Múzea Spiša - v čase od 14. do 18. hod.
Umenie na čerstvom vzduchu - GUS
Prehliadka mesta so sprievodcom, zraz pred TIC, Letná 49, SNV o 15.00 hod.
Tvorivá remeselná dielňa klientov Domovina, n. o.
Jazda na koni, motokáry
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.