Zamestnanec štátnej akciovej spoločnosti Vojenské zdravotnícke zariadenia (VZZ) sa šesť rokov súdil so zamestnávateľom pre nevyplatenú mzdu za rok 2006. Spor napokon vyhral. V rovnakej situácii bolo aj jeho ďalších osemdesiat kolegov, ani oni mzdu nedostali. Bohuš Behul žiada o rovnaké odškodnenie aj pre svojich bývalých kolegov.
TATRANSKÉ ZRUBY. V spore so štátnou akciovkou pre nevyplatenie časti mzdy dal Bohušovi Behulovi za pravdu okresný a po odvolaní zástupcov štátu aj krajský súd. Teraz žiada ministerstvo obrany o vyplatenie podlžností aj pre osemdesiat bývalých kolegov.
Mzda po šiestich rokoch
Bohuš Behul má posudok inšpektorátu práce aj súdneho znalca. Vyplýva z nich, že jeho nárok na nevyplatenú časť mzdy, ako aj všetkých vtedajších 80 zamestnancov hotela VZZ v Tatranských Zruboch vznikol a títo zamestnanci naň aj majú právoplatný nárok.
Nedoplatok vznikol neuznaním platnosti kolektívnej zmluvy zo strany štátnej firmy počas niekoľkých mesiacov v roku 2006. Zamestnanci tak denne pracovali o polhodinu dlhšie bez náhrady.
„V prípade jednotlivca ide o sumu okolo päťsto eur. Myslím si, že zo strany štátu nejde o horibilnú sumu. Ja som si svoj nárok musel vysúdiť, ale podobne na tom sú aj moji bývalí kolegovia. Pochybujem, že majú čas, chuť a peniaze sa so štátom naťahovať šesť rokov po súdoch ako ja,“ vysvetľuje Behul svoju aktivitu v prospech poškodených kolegov.
Jemu už boli z rozhodnutia súdu peniaze vyplatené na účet.
Na dlhé lakte
Po podaní žiadosti šéfka sekcie ekonomiky ministerstva obrany Jarmila Mikušová Behulovi v liste odpísala, že nároky ostatných zamestnancov od roku 2006 možno považovať za premlčané.
Behúl nesúhlasí: „Nárok na vyplatenie časti mzdy bol niekoľkokrát potvrdený rôznymi úradmi a vyplýva priamo zo zákona. O žiadne premlčanie v tomto prípade nejde.“
„Niekoľkokrát som vyzval riaditeľa k odškodneniu všetkých dotknutých ľudí s upozornením na porušovanie zákona s možnými trestnoprávnymi dôsledkami,“ zdôraznil Behul. Zatiaľ ostali jeho výzvy nevypočuté.
Ak by riaditeľ mzdu vyplatil, pochybyl by
„Rozhodnutie o vyplatení miezd týmto zamestnancom patrí do pôsobnosti predstavenstva spoločnosti,“ uviedol v stanovisku ministerstva obrany jeho hovorca Milan Vanga.
Kancelária generálneho riaditeľa VZZ Tibora Šimoniho o ničom nevie. „Naša spoločnosť neeviduje v súčasnosti žiadnu žiadosť o vyplatenie nevyplatených mzdových alebo iných nárokov zo strany súčasných zamestnancov resp. zo strany zamestnancov bývalej Vojenskej zotavovne Tatranské Zruby,“ informovala vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Eva Koreňová.
Okolnosti nevyplatenia časti mzdy zamestnancom bývalej Vojenskej zotavovne Tatranské Zruby by podľa nej podliehali individuálnemu hodnoteniu u každého zamestnanca zvlášť.
„Nie je možné zovšeobecniť jednu situáciu a na nej založiť nárok všetkých zamestnancov bývalej Vojenskej zotavovne Tatranské Zruby,“ uzavrela Koreňová.
Nárok mali a majú, peniaze si musia vysúdiť
Podľa Bohuša Behula je predstava, že štát žiada od každého jedného človeka absolvovanie súdneho procesu, absurdná.
„Len v mojom prípade sa do súdnych ťahaníc zapojilo šesťnásť štátnych organizácií, moja vlastná evidencia k sporu má viac ako dvesto strán. Neviem si predstaviť, že by sme zahltené súdnictvo zaťažovali ešte ďalšími spormi?“ rozhorčoval sa.
Skončí to opäť na súde?
„Inšpektorát práce a súdny znalec jasne potvrdili, že u všetkých ide o identický prípad. Rozsudky v mojom prípade zase, že o nároku nemôže byť pochybností. Ak toto nestačí, čo ešte viac treba spravodlivosti?“ pýta sa sklamaný pracovník svojho bývalého zamestnávateľa.
Bohuš Behul už kontaktoval ľudí, ktorým nárok na vyplatenie vznikol, ale v súčasnosti už pracujú niekde inde. Sú odhodlaní vymáhať svoje peniaze od štátnej firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.