Namiesto ultramoderných bicyklov Author, Giant či Kellys totiž 15. apríla nasadli na ťažké, staromódne stroje, z ktorých mnohé pamätali dávne socialistické časy.
STARÁ ĽUBOVŇA. „Počítali sme, že za ideálneho počasia by prišlo podstatne viac ľudí. Vieme o tom, že sa na otvorenie cyklosezóny chystali, len ich odradil nočný dážď a mrholenie pred akciou,“ uviedol najskôr Pavel Mrug, ktorý bol však s účasťou nakoniec spokojný.
Navyše ho potešil aj fakt, že prišla mládež a pochopiteľne i to, že sa nekonal „krízový“ plán – teda propagačná jazda len ulicami okresného mesta.
„Pôvodne sme sa dohodli, že ideme po kruhový objazd v Novej Ľubovni a tam sa otočíme späť. No ľudia boli tak rozbehnutí, že sa spontánne rozhodli pokračovať ďalej, do Kolačkova.“
Esku našiel v stodole
Medzi tými, ktorí si o pol jedenástej dali zraz pred obvodným úradom, bol aj 19-ročný Matej Jendrichovský. Doviezol sa tam na svojej „skladačke“, ktorá kedysi slúžila jeho babke na cestovanie do práce.
„Eska bola sama osebe veľmi ťažko zohnateľný artikel, takže som rád, že ju mám,“ usmieval sa Matej, ktorý svoj bajk našiel predčasom v stodole.
„A bol v takom dobrom stave, že som len nafúkal kolesá a už som šiel,“ dodal Staroľubovňan, ktorý ešte rok fungoval na socialistických dušiach.
K tým, ktorý si retro look vyskúšali aj minulý rok, patril Ján Sumilas. Pre toho teda jazda bez prevodov nebola novinkou.
Dokonca, ako poznamenal, si pamätá časy, „keď ešte nebol taký výber, ako je dnes, takže sme si bicykle skladali aj sami. A tak jazdili.“
To ale tentoraz nemusel robiť. K dispozícii mal červenú krásku, ku ktorej ho, podľa vlastných slov, viaže i citový vzťah.
„Táto Liberta je totiž milá pamiatka na môjho otca,“ vysvetlil J. Sumilas, ktorý ju pred rokom náhodne objavil v šope.
„Samozrejme, už na nej dávnejšie nejazdil. Pamätám si však, že pred 20 - 30 rokmi, keď bolo treba kdesi bližšie ísť, tak sa na nej odviezol.“
Na „starenke“ jazdí do práce
Pochopiteľne, akcie, ktorá mala nielen pobaviť, ale priblížiť verejnosti i krásu zašlých čias a strojov, sa zúčastnili aj mnohí cykloturisti mimo regiónu. A niektorí, ako napríklad Marián Dudra, prišli s kompletnou rodinkou.
„Som tu s manželkou, synom a dcérou Julkou, ktorá minulý rok chýbala. Deti sa na veľmi tešili, najmä na to dobové oblečenie,“ prezradil predseda OZ Kráľova studňa v Lenartove. Ten ako jeden z mála využíva svoj vehikel aj mimo takýchto podujatí.
Ako totiž priznal, pravidelne na ňom jazdí do práce. „Áno, ľudia sa spočiatku trochu čudovali, ale potom si zvykli,“ odpovedal zároveň na nevyslovenú otázku M. Dudra.
Na poľskom bicykli, ktorý bol určený na vyhodenie, prešla takmer 20 km trasu aj Marika Olšavská z Raslavíc. A hoci jej slúži pre radosť, na bežnú jazdu predsa len siahne po modernejších strojoch.
„Jazdiť na ňom si už, pochopiteľne, nedovolím, pretože technicky nie je tak zdatný. Na kratšie trasy, navyše v pomalšom tempe, však postačí,“ podotkla turistka, ktorej veľmi svedčal dobový kostým i baretka.
Depozit starých bicyklov
Keďže otvorenie v retro štýle si už tak medzi účastníkmi, ako i divákmi získalo veľkú popularitu, organizátori o návrate ku klasike ani nepomýšľajú. Vrásky na čele im akurát robí nedostatok starých bicyklov.
„Aj tohto roku sa stalo, že niektorí síce prišli v dobovom oblečení, ale stroj mali moderný,“ poznamenal na margo toho P. Mrug.
Preto, ako dodal, by chcel tunajší Klub slovenských turistov vytvoriť sklad starých vehiklov, ktoré by v takýchto prípadoch boli pre ľudí k dispozícii.
„Chcel by som preto poprosiť všetkých, ktorí v šope, pivnici alebo na povale nájdu takéto bicykle, a chceli by ich vyhodiť, nech tak nerobia. Aj keby boli v zlom stave a nepojazdné, my si po ne prídeme a skúsime ich opraviť.“
Mimochodom, tí, ktorých predminulú nedeľu zastavilo počasie a chceli by si vychutnať jazdu na svojich Eskách, Libertách či Favoritoch, nemusia na to čakať rok.
Už túto nedeľu totiž v rovnakom štýle otvoria cyklosezónu aj Bardejovčania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.