Najviac sledovaný bol 10. volebný okrsok, pretože sa tu nachádza rómska štvrť Nad Tehelňou.
LEVOČA. Aj o ľavicovom aj pravicovom kandidátovi sa v meste hovorilo, že údajne kupovali hlasy v tejto časti mesta.
Zaujímavé je, že kým v dvoch predchádzajúcich volebných kolách bol jasným víťazom v tomto okrsku Miroslav Vilkovský (Smer), v treťom kole sú hlasy rozložené takmer napoly medzi Vilkovským a Milanom Majerským (KDH).
V novembri 2010 bolo všetko jasné. Ľavicový kandidát v tomto okrsku získal 339 hlasov, jeho pravicový rival len 42. V júni vlani bola situácia takmer navlas rovnaká. Išlo o 356 hlasov pre Vilkovského a Majerský tu získal 48 hlasov.
Úplne iný pomer hlasov tu však zaznamenali 31. marca, teda pred pár dňami. Vilkovského tu volilo 131 ľudí a jeho pravicového protikandidáta až 125 voličov.
Nemá plány na získanie voličov
„Obvinili ma bez dôkazov,“ povedal na margo minulosti Vilkovský. Vtedy totiž jeho oponenti tvrdili, že Rómovia od neho dostali múku, jablká a iné potraviny.
Pravičiari dokonca hliadkovali Nad Tehelňou pred júnovými voľbami, aby pristihli priamo pri čine prípadných kupcov hlasov.
Vilkovskému však kupovanie hlasov nikto oficiálne nedokázal, hoci sa tým zaoberal aj Ústavný súd SR. Výsledok volieb z novembra 2010, keď bol víťazom, bol zrušený kvôli porušeniu volebného moratória.
Na našu otázku, prečo stratil v tomto okrsku viac ako 220 hlasov, Vilkovský jednoducho odpovedal: „Neviem.“
Nemá žiadne plány, ako si získať priazeň týchto voličov v budúcnosti. „Chcem byť primátorom všetkých Levočanov, ktorých je viac ako 14-tisíc,“ odpovedal na našu otázku.
Zabezpečil im prácu
Majerský sa domnieva, že voličskú priazeň si v tomto okrsku získal, pretože miestnym ľuďom počas svojho krátkeho primátorovania zabezpečil prácu.
Majerský vyhral voľby v júni vlani. Ústavný súd SR však vyhlásil aj tento výsledok za neplatný, pretože niektoré volebné komisie zle zrátali hlasy.
„Pri realizácii protipovodňových opatrení sme zamestnali 50 Rómov. Boli to živitelia rodín, ktorí urobili naozaj dobrú prácu,“ povedal Majerský.
Výsledky v tomto okrsku ho vôbec neprekvapili. „Ten, kto je na mestskom úrade a komunikuje s nimi, má aj ich priazeň,“ podotkol.
Krátko pred poslednými voľbami v Levoči, ktoré sa konali 31. marca v tomto roku, členovia volebného tímu Majerského rozdávali v rómskej štvrti volebné noviny spolu so sladkosťami. Niekto na nich privolal políciu. Prípad prevzal Úrad boja proti korupcii. Zatiaľ nie sú známe výsledky vyšetrovania.
„Žiadny zákon sme neporušili, sladkosti dostávali deti a tie predsa nie sú voliči,“ povedal krátko po incidente Majerský.
Volili toho, kto sa o nich staral
Obyvatelia štvrte reagovali na našu otázku, koho volili, rôzne. Iveta Kokyová povedala, že volila Vilkovského, pretože kým bol primátor, staral sa o nich. Mária Bandyová tvrdila to isté, ale o Majerskom, ktorého zase volila ona.
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko konštatoval, že voliči sa pri komunálnych voľbách správajú inak ako pri parlamentných.
„V komunálnych voľbách má viac sympatií ten primátor, za ktorého éry bola lepšie vyčistená ulica alebo lepšie opravené cesty. Voliči vtedy rozmýšľajú prvoplánovo, menej ich napríklad zaujíma volebný program,“ vysvetlil I. Rončák.
Kým dve kolá volieb v Levoči skončili tesným pomerom hlasov, posledné voľby z 31. marca tohto roku sú jasné. Vilkovský vyhral s náskokom viac ako 400 hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.