V Levoči lietajú pre nefunkčný štadión súdne žaloby. Mesto žaluje stavebnú trnavskú spoločnosť TSS Grade. Chce, aby sa stavbári vypratali z objektu. Aj trnavská spoločnosť zvažuje žalobu na mesto. Žiada od neho peniaze za vykonané práce. Jeden úspešný súdny spor v prípade levočského štadióna už na svete je. TSS Grade žalovala svojho obchodného partnera – Prvú popradskú developerskú. Trnavčania na súde uspeli.
LEVOČA. Ako je známe, samosprávy Levoča a Kežmarok naleteli podvodníkom. V ich štadiónoch mali byť tréningové strediská Zimných deaflympijských hier.
Mestá poskytli svoje štadióny na to, aby v objektoch vznikli moderné športové strediská za peniaze Slovenského deaflympijského výboru z medzinárodných zdrojov. Peniaze sa však stratili, prípad sprenevery je už na súde. Mestám tak ostali rozostavané nefunkčné štadióny.
Zmluvu o dielo v roku 2010 uzavreli Slovenský deaflympijský výbor a Prvá popradská developerská, s. r. o. Následne si Popradčania vybrali ako generálneho dodávateľa stavby TSS Grade, a. s., z Trnavy.
Na štadiónoch sa začali ešte v tom istom roku búracie práce, niečo sa tu aj postavilo. Trnavská spoločnosť investovala do prác len svoje peniaze. Potom však prepukol škandál týkajúci sa stratených peňazí.
Stavbári stopli svoje práce. Dnes TSS Grade platí len za stráženie levočského štadióna mesačne 3-tisíc eur. Od mesta žiada, aby im vyplatili preinvestované peniaze napriek tomu, že so samosprávou nemajú podpísanú žiadnu zmluvu. Ide o 2,8 milióna eur, žiadajú z toho 60 percent.
„Zhodnotili sme váš majetok. Robili sme len to, čo ste nám dovolili. Mesto predsa celý čas sledovalo stavbu aj búracie práce. Musíme vyplácať svojich dodávateľov a zaplatili sme aj za materiál, ktorý je nám nanič,“ povedal Miroslav Beka z TSS Grade na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Trnavská spoločnosť je ochotná dohodnúť sa s mestom na 5-ročnom splátkovom kalendári či na inej protihodnote za investície.
Zatiaľ vysúdili len zlomok sumy
Trnavčania boli zatiaľ úspešní v súdnom spore so svojím zmluvným partnerom Prvou popradskou developerskou, s. r. o.
„Išlo o pohľadávku, ktorú máme voči tejto spoločnosti. Zatiaľ nám preplatia jednu z faktúr vo výške 60-tisíc eur,“ upresnil M. Beka.
Na našu otázku, prečo sa súdili len o takú malú sumu, keď investovali v Kežmarku aj Levoči milióny eur, M. Beka povedal: „Pre poplatky, ktoré sú vo výške šesť percent z celkovej pohľadávky, sme sa zatiaľ súdili len o túto sumu. Rozsudok je už právoplatný a podľa mňa je logický, pretože máme všetky faktúry podpísané od Prvej popradskej developerskej spoločnosti.“
S popradskou spoločnosťou sa nám nepodarilo spojiť, všetky telefónne čísla sú totiž vypnuté. Peter Beck, ktorý v minulosti za túto spoločnosť vystupoval, už nie je jej konateľom.
Mesto možno všetko prehodnotí
Trnavčanov však možno čaká súdny spor s mestom Levoča. Samospráva už podala žalobu. Levočania majú totiž investora, ktorý by bol ochotný štadión v skromnejšej verzii dokončiť. Na to, aby však mohli začať pracovať, by trnavská spoločnosť musela štadión opustiť.
„Bolo to pre nás nepríjemné prekvapenie. Je legitímne právo mesta dať nás na súd. Pokiaľ sa nedohodneme, budú o nás rozhodovať tretie osoby,“ reagoval na aktivity mesta M. Beka.
„Po mestskom zastupiteľstve, na ktorom vystúpil pán Beka, možno mesto prehodnotí svoj postup. Možno žalobu stiahneme a budeme hľadať iné riešenie,“ povedal zástupca primátora Ján Babej (SDKÚ).
Víťaz víkendových primátorských volieb Miroslav Vilkovský (Smer) označil zimný štadión za jednu z troch priorít, ktoré bude po nástupe na mestský úrad riešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.