Žobranie Rožňavčanov otravuje dennodenne, najmä pred jedným z obchodných domov v centre mesta. Nakupujúci tam vídavajú takmer stále tie isté deti, ktoré od nich pýtajú peniaze. Úrad práce už voči rodičom maloletých zakročil.
ROŽŇAVA. Žobrajúce deti sú dlhodobý problém mesta. Ľudia, ktorí chodia nakupovať do obchodného domu pri autobusovej stanici, sú permanentne otravovaní neplnoletými deťmi. Tie sa pohybujú medzi zaparkovanými autami a od ľudí žobrú peniaze.
Týmto problémom sa už zaoberá Mestský úrad v Rožňave.
„Problém žobrania pred obchodným domom riešime v spolupráci s pracovníkmi úradu práce, sociálnych vecí a rodiny už dlhší čas,“ ozrejmila situáciu Katarína Vaľková, vedúca odboru sociálnych vecí a bytovej politiky z Mestského úradu v Rožňave.
Sociálni pracovníci vedia, z ktorej rodiny chlapec a ostatné deti pochádzajú a už voči rodičom zakročili. Na parkovisku sa totiž pohybuje najčastejšie jeden a ten istý chlapec.
Aj napriek tomu, že rodičov niekoľkokrát napomenuli, nemalo to v konečnom dôsledku žiadny účinok. Správanie ich syna a rovnako ani dochádzka do školy sa nezmenila.
Ostatné deti sú pred úradom v anonymite
Úrad práce potvrdil, že v chlapcovom prípade sa k žobraniu pridružili aj iné poruchy správania, konania so znakmi trestného činu.
„V tomto prípade nám pomohla medializácia prípadu, na základe ktorej sme dokázali dieťa identifikovať,“ vysvetlila Daniela Potočná z úradu práce v Rožňave.
Táto rodina je pre nich známa, keďže už v nej vykonávali opatrenia v súvislosti s poruchami správania jeho súrodencov.
Voči ostatným žobrajúcim deťom zakročiť nemôžu. „Ostatné deti zostávajú pred úradom v anonymite, úrad nemá v kompetencii zadržiavať maloleté deti na ulici,“ poznamenala Potočná.
Spomínaný chlapec je ešte školopovinné dieťa, na ktoré rodičia poberajú rodinné prídavky. Ak má školopovinné dieťa v mesiaci viac ako 15 neospravedlnených hodín, škola na to upozorní úrad práce.
Ten prídavky potom vypláca prostredníctvom osobitného príjemcu. „V tomto prípade je mesto osobitným príjemcom detských prídavkov na maloletého,“ uviedla K. Vaľková.
Môžu uložiť výchovné opatrenie
Úrad práce má v tomto prípade jasne stanovené kompetencie. Ak je to v záujme dieťaťa, rozhodne o uložení výchovného opatrenia. Všetko prebieha v súčinnosti so samosprávou, školou a poradenskými inštitúciami.
Ako dodáva Potočná, „s dieťaťom aj so zákonným zástupcom sa vykonávajú opakované pohovory a v prípade, že je to neúčinné, navrhujeme súdu prijatie iného opatrenia.“
„V zmysle trestného zákona žobranie nie je trestným činom. Ide o maloletého, ktorého bez prítomnosti rodiča nemôže riešiť ani mestská polícia,“ dodáva Vaľková.
Vyjadrenie Mestskej polície v Rožňave sa nám včera ani napriek opakovanej snahe získať nepodarilo.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.