Eva Kovalová prevádzkuje v Hrabušiciach penzión. Na komíne si urobili hniezdo bociany. Rozhodla sa, že ho dá presťahovať na vedľajší nefunkčný komín. Bociany biele sú chránené. Ochranári v týchto dňoch sledujú ich hniezda a dávajú pozor, či sa vrátia do svojich domovov, ktoré im museli presťahovať. Po tieto dni ako oko v hlave strážia ochranári v Slovenskom raji aj hniezda sokolov sťahovavých. Je ich málo a ohrozujú ich vykrádači hniezd.
SLOVENSKÝ RAJ. Jozef Kormančík pracuje v Správe Národného parku Slovenský raj ako zoológ. Ako nám povedal, bielych bocianov je na Slovensku dosť.
Čo sa týka sokolov sťahovavých, v Slovenskom raji neboli niekoľko desiatok rokov. Za posledných desať rokov postupne pribúdali, dnes je ich osem.
„Vlani obec Hrabušice musela premiestniť hniezdo bocianov zo súkromného pozemku na iný stĺp o pár metrov ďalej. Začiatkom apríla prilietavajú bociany na Spiš, sledujeme, či bociany prijmú hniezdo na novom mieste za svoj domov, alebo sa naopak uhniezdia inde,“ opísal J. Kormančík.
Ochranári v minulosti dohliadali napríklad na premiestňovanie hniezd v Lieskovanoch či Betlanovciach. Bociany tam hniezdo na novom mieste našli bez problémov.
Bociany chcela mať naďalej na svojom dome
Zaujímavá situácia bola aj v Hrabušiciach na streche súkromného penziónu.
„Na komíne sa nám uhniezdili bociany. Kominári ma upozornili, že nebudem môcť prevádzkovať penzión, ak hniezdo nepôjde dole. Som veľká milovníčka prírody, aj preto mi záležalo na tom, aby bociany mali svoj domov na vhodnom mieste. Rozhodla som sa, že hniezdo dám premiestniť na vedľajší nefunkčný komín na našom penzióne. Ľudia z okolia mi síce hovorili, či mi šibe, ale mňa to nezaujímalo. Vlani mali bociany tri mláďatá, verte, bol to krásny pohľad. Zvykla som aj na ich klepot. Na druhej strane vadí mi trocha neporiadok, ktorý robia. Zaujímavé je, že keď kosíme trávnik, hneď zlietnu dole a v zobákoch si odnášajú pokosenú trávu,“ opísala nám majiteľka penziónu E. Kovalová.
Kormančík hovorí, že väčšina ľudí, našťastie, vníma bociana pozitívne.
„Dokonca sme sa v jednej dedine stretli s ľuďmi, ktorí nám tvrdili, že ak bociany odídu z dediny, podľa povery ich stihne nešťastie. Preto trvali na tom, aby hniezdo ostalo u nich,“ opísal príbeh z praxe tento odborník. Bociany si svoje hniezda vytvárajú z konárov, z hliny a z trusu.
Je tajomstvom, kde hniezdia
Jar je pre ochranárov dôležitým obdobím aj kvôli sokolovi sťahovavému.
„Veľmi dlhé obdobie tieto dravce v Slovenskom raji chýbali. Dnes je ich osem. Doslova ich hniezda strážime, aby ich niekto nevykradol,“ povedal nám J. Kormančík.
Vykrádači hniezd totiž kradnú mláďatá aj vajcia a predávajú ich do západných krajín. Sokoly potom putujú aj do arabských zemí, kde je vlastníctvo takéhoto dravca prestížou.
Ochranári preto z taktických dôvodov neprezrádzajú, kde tieto vzácne druhy v Slovenskom raji hniezdia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.