Udalosti z druhej svetovej vojny sú pre ňu tragédiou, s ktorou žije dodnes.
POPRAD V Poprade dnes vyvrcholili spomienkové podujatia venované 70. výročiu prvého transportu Židov zo Slovenska do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny.
Prvý transport s tisíckou židovských žien a dievčat odišiel z popradskej železničnej stanice 25. marca 1942 o 20:20. V prvom transporte bola aj Edita Grosmanová, ktorá ako jedna z mála Židov prežila koncentračné tábory.
Edita Grosmanová bola ústrednou postavou spomienkových akcií, ktoré sa začali v Poprade už vo štvrtok večer čítaním mien obetí.
V piatok navštívila spolu s premiérkou Ivetou Radičovou koncentračný tábor Osvienčim, kde ju pred 70 rokmi odvliekli.
Na dnešnej spomienke v Poprade vyzvala mladých, aby nikdy nezabudli na to, čo sa počas druhej svetovej vojny udialo.
"To nebola trojročná tragédia, to je tragédia, s ktorou žijem denne. Umierať budem s čistým svedomím, že som nikomu neublížila," uviedla počas dnešnej spomienky na železničnej stanici v Poprade Edita Grosmanová.
Spomienky ako celoživotné poslanie
Podľa vlastných slov, je Edita Grosmanová v Poprade pravdepodobne poslednýkrát, vzhľadom na vek a zdravotné problémy.
"Fyzicky som už veľmi zlá, ale čo mi Boh dal, je toto," a ukázala na svoju hlavu. Rozprávanie o udalostiach, ktoré sa udiali počas vojny považuje Edita Grosmanová za svoje celoživotné poslanie.
"Keby sa nikto nevrátil z lágru, kto by to vedel? Ututlalo by sa to, národy by boli šťastné. Mali by ľahký život. Ja spolieham na mladých," dodala Grosmanová.
Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana, už nie je veľa tých, čo prežili holokaust a môžu vydávať svedectvo. Podľa neho majú veľké šťastie tí, ktorí sa
zúčastnili nielen dnešnej pietnej spomienky, ale aj piatkovej cesty mimoriadneho vlaku z Popradu do Osvienčimu, že mohli vidieť a počuť očitého svedka udalostí.
"25. marca 1942 na tejto stanici nezačal holokaust. Z tejto stanice začali deportácie, ktoré boli vyvrcholením toho, čo už bolo predtým pripravené," povedal Pavol Mešťan.
Likvidáciu Židov počas druhej svetovej vojny poznačil za najmasovejšiu vraždu v dejinách, ktorá zahrnula aj deti v plienkach.
Tragická bilancia
Po pietnej spomienke a položení vencov na železničnej stanici sa v Tatranskej galérii v Poprade uskutočnila vernisáž výstavy o holokauste a tragédii ľudského násilia. Výstava Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni prinesie topánky, ktoré Jenny Stolzenberg vytvára z hliny, čím pripomína ponižovanie a utrpenie v koncentračných táboroch - Auschwitz, Mauthausen, Bergen - Belsen a na ďalších miestach nacistického teroru. Viera Kamenická vystaví fotografie s názvom Večné otázky.
Následkom neľudských podmienok, no najmä v plynových komorách a peciach krematórií zahynulo počas prevádzky tábora Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brezinka) od roku 1942 do 1944 asi 2,8 milióna ľudí, najmä Židov, z toho 173-tisíc občanov bývalého Československa.
Zo Slovenského štátu bolo počas vojny deportovaných do táborov približne 70 000 Židov.
Varovné fakty pripomína ústredná expozícia - rad výstav národov a štátov, ktorých príslušníci boli do Osvienčimu deportovaní.
Bývalý koncentračný tábor v Osvienčime je v súčasnosti Štátnym múzeom Auschwitz-Birkenau. Štátne múzeum dokumentuje v autentickom objekte koncentračného tábora neuveriteľné utrpenie obetí druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.