ROŽŇAVA. Zhotoviteľ rekonštrukcie Námestia baníkov, združenie IS – J.P. Stav, požiadal v polovici marca tohto roku rožňavskú samosprávu o približne 75–tisíc eur.
Dodatočné finančné prostriedky majú ísť na vykrytie prác, ktoré neboli zahrnuté do dotovaného projektu. Na ten mesto získalo nenávratný finančný príspevok takmer 1,7 milióna eur.
Pri predkladaní pôvodného návrhu boli práce spojené s inžinierskymi sieťami v samotnom projekte zahrnuté.
Tieto náklady sa ale vo všeobecnosti považujú za neoprávnené a nemohli tak byť predmetom dotácie z eurofondov. Z vlastných nákladov ich musí zaplatiť obstarávateľ, čiže mesto. O tom sa rozhodlo už v roku 2010.
Vedenie samosprávy napriek tomu ostalo požiadavkou súkromnej spoločnosti úplne zaskočené. Na spomínanú položku zamestnanci mestského úradu zrejme zabudli.
„Ide o fatálnu chybu zo strany mesta. Vysoká suma nebola zahrnutá do rozpočtu ani tento, ani minulý rok, napriek tomu, že o tom dopredu vedeli. Budem žiadať vysvetlenie,“ hovorí poslanec Ivan Kuhn (OKS).
Chaos v meste
Na otázku, ako je možné stratiť položku v hodnote 75–tisíc eur sme odpoveď nedostali. Rovnako ani na otázku, kto konkrétne nesie zodpovednosť.
„Aj mňa zaujíma, prečo to nebolo v rozpočte zahrnuté. Náklady na projekt rekonštrukcie Námestia baníkov boli, podľa zainteresovaných vedúcich odborov (výstavby a finančného) zapracované do rozpočtu. Neboli ani pripomienkované a ja som to zobrala ako fakt. Konkrétna situácia pri začatí realizácie rekonštrukcie ukázala, že som sa mýlila,“ uviedla na margo problému Darina Repaská, prednostka Mestského úradu (MÚ) v Rožňave.
Kto nesie konkrétnu zodpovednosť za túto blamáž vraj zisťujú, no nie je to prioritou. „Keďže rekonštrukcia musí plynule pokračovať, všetky sily sústreďujeme na riešenie vzniknutého stavu,“ tvrdí Repaská.
Odkiaľ zoženú peniaze
Určitý návod, odkiaľ možno získať peniaze, priniesla komisia výstavby. Tá odporúča spomínaných 75–tisíc eur zahrnúť do rozpočtu mesta na rok 2012 a navrhuje o túto čiastku znížiť finančné zdroje na opravu ciest a chodníkov.
Tieto peniaze ale mesto reálne nemá. Oprava chodníkov a ciest totiž priamo súvisí so schopnosťou samosprávy predať svoj prebytočný majetok.
Ďalšou navrhovanou možnosťou je uhradiť stavebné práce formou podnikateľského úveru. Druhá možnosť je reálnejšia, no drahšia.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.