Výstava ponúka menej známy autorov cyklus Otčenáš, ktorý vytvoril na sklonku svojej tvorby.
SMIŽANY. „Otčenáš je unikátny cyklus 23 grafických listov, prvý je úvod Otčenáša, nasleduje 21 ďalších listov v siedmich blokoch po troch, posledné je Amen.
Autor vytvoril grafické listy ku každému veršu Otčenáša,“ uviedla Zuzana Chabadová, študentka dejín umenia, ktorá pomohla výstavu na Spiš priniesť.
Výstava reprodukcií odštartovala pred štyrmi rokmi v metropole Slovenska. Martin Králik spolu s ďalšími autormi prišiel s myšlienkou vytvorenia litografických listov z diela A. Muchu.
Autor na sklonku života, znechutený životom vo veľkomeste vytvoril cyklus Otčenáš – súbor litografií - ilustrácie k veršom modlitby, ktorý bol vydaný knižne.
Želal si, aby originálny výtlačok v českom a francúzskom jazyku ostal bez kopírovania. Kópia sa však na svet dostala v čierno-bielom prevedení.
Autori sa rozhodli tento súbor litografií umelecky zhodnotiť. A tak M. Králik spolu so študentmi výtvarného umenia vytvorili ručne maľované reprodukcie grafických listov.
Výstava navštívila viacero miest Slovenska a po Poprade dorazila aj na stredný Spiš. Dôstojné priestory na vystavenie reprodukcií našli v Smižanoch v kaštieli.
Nepoznaný Otčenáš
Ako zdôraznila Z. Chabadová, výstavu stojí za to zhliadnuť.
„Samotné Muchovo meno v ľuďoch veľmi rezonuje. Jeho plagáty boli najmä za minulého režimu až prehnane popularizované, no cyklus Otčenáš, aj vzhľadom na politickú atmosféru, takmer nik nepoznal. Ide o výnimočný a jedinečný cyklus z jeho tvorby,“ zdôraznila vysokoškoláčka.
Mucha bol všestranným umelcom. Kreslil, maľoval, fotografoval, bol sochárom, architektom. Navrhoval divadelné dekorácie aj úžitkové predmety.
O štýle dekoratívneho umenia, ktoré rozvinul, sa dokonca hovorí ako o Le Style Mucha.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.