Príspevky určené začínajúcim podnikateľom sú často zneužívané.
ROŽŇAVA/BRATISLAVA. Mnoho absolventov škôl evidovaných na úrade práce, ako aj dlhodobo nezamestnaných, sa dáva na podnikanie. V súčasnosti je založenie živnosti populárny spôsob riešenia existenčnej situácie.
Atraktívnosť živnosti v očiach ľudí posilňuje aj možnosť získať nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 4–tisíc eur. Práve ten býva často zneužívaný a vo viacerých prípadoch ide o hlavný dôvod pre začatie podnikania.
Štát minulý rok zaplatil viac ako 42 miliónov eur
V roku 2011 bolo na Slovensku podporených 12 075 pracovných miest v sume 42,8 milióna eur. Z toho úrad práce v Rožňave priznal nenávratný finančný príspevok 147 začínajúcim podnikateľom v celkovej výške 590–tisíc eur.
„Poskytnutý príspevok na podnikanie môže podporený uchádzač o zamestnanie využiť iba na to, čo vyplýva z jeho podnikateľského plánu. Ide o nástroje súvisiace s jeho podnikaním a nie veci osobnej spotreby,“ hovorí Andrea Hajduchová, hovorkyňa ústredia práce Slovenskej republiky.
Monitoringom zisťujú využívanie financií
Úrady práce adekvátnosť vynaložených prostriedkov kontrolujú najprv formou tzv. monitoringov. „Zisťuje sa reálne plnenie povinnosti vykonávať činnosť nepretržite najmenej dva roky. Efektívnosť, hospodárnosť a účelnosť vynaložených výdavkov v súvislosti s podnikaním. Oprávnenosť výdavkov sa preukazuje doložením účtovných záznamov, ako aj fyzickou existenciou nakúpeného zariadenia,“ tvrdí Daniela Potočná z úradu práce v Rožňave.
Pri 78 monitoringoch v roku 2011 boli až v 26 prípadoch zistené nedostatky. V 6 prípadoch vznikla aj povinnosť časť poskytnutého príspevku vrátiť.
Každá piata kontrola vykázala nedostatky
Východiskom pre výkon kontrol sú zistenia v rámci monitoringov, žiadosti o vykonanie kontroly z prostredia polície, resp. vlastná kontrolná činnosť. Po ukončení dvojročného obdobia živnosti vykonáva úrad práce následne finančnú kontrolu.
Minulý rok v rámci celého Slovenska vykonali 1 312 kontrol. „Porušenie dohody a povinnosť vrátiť príspevok sa dotklo až 282 ľudí. Z toho 59 skončilo oznámením na polícii,“ konštatuje Hajduchová.
Len od začiatku roka 2012 spracovali rožňavskí policajti v tejto veci 15 podnetov na trestné stíhanie pre prečin sprenevery. „V piatich prípadoch bolo vznesené obvinenie voči konkrétnym osobám,“ informoval policajný hovorca Alexander Szabó.
Zákon je nevyhovujúci
Medzi najčastejšie zneužitia príspevku patrí nevykonávanie podnikateľskej aktivity nepretržite najmenej po obdobie dvoch rokov a nepoužitie financií na úhradu nákladov súvisiacich s predmetom živnosti.
„Naša pomoc smerujúca k nezamestnaným často končí v rukách podvodníkov s príspevkami. Hľadáme každé euro, aby sme pomohli nezamestnaným, ale naša kontrolná činnosť dokazuje, že zákon ponecháva v oblasti aktívnych opatrení priveľký priestor na zneužívanie. Je nevyhnutné pristúpiť k zmene zákona,” povedal na záver generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Juráš.
Podmienky na získanie podpory
žiadateľ musí byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 3 mesiaceabsolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
predloženie podnikateľského zámeru
úspešné absolvovanie overenia získaných odborných zručností a praktickej prípravy
obhájenie efektívnosti a reálnosti podnikateľského zámeru pred komisiou
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.