Spolunažívanie obyvateľov Žehry so spoluobčanmi z rómskej osady stáva neznesiteľným. Tí si priamo v centre obce prenajali dom, kde utrácali sociálne dávky od štátu. Bujaré zábavy sa odohrávajú priamo pod kostolom sv. Ducha, zapísanom v UNESCO. Petícia obyvateľov bývajúcich v susedstve za uzatvorenie prevádzky na vedenie obce nezabrala.
ŽEHRA. Žehrania vzali vec do vlastných rúk a s majiteľom nehnuteľnosti sa dohodli o jej kúpe.
V obci zorganizovali zbierku, vyzbierali 6 500 eur, o ďalšiu finančnú podporu na odkúpenie nehnuteľnosti dnes žiadajú predsedov politických strán.
Mediálne známa obec v okrese Spišská Nová Ves pozostáva z troch miestnych častí. Z centrálnej Žehry (296 obyvateľov), časti Hodkovce (193 obyvateľov) a z rómskeho sídliska Dreveník (1 547 obyvateľov). Dreveník leží asi 2 km od centrálnej obce.
Žehra je významnou archeologickou lokalitou, najstaršou obcou v okolí Spišského hradu a kostolík Sv. Ducha je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Práve pod jeho múrmi sa problémová prevádzka nachádza.
Urobili zbierku
V čase vyplácania dávok bola prevádzka plná maloletých i tých skôr narodených osadníkov.
„Chodili tu ľudia z Dreveníka, ktorí sú z 90 percent na sociálnych dávkach. Tu míňali peniaze, ktoré im štát vo svojej štedrosti dával. Oslavovali doslova štyri dni v kuse. Vládol tu hazard, pijatika, diskotéky do rána. Ľuďom bývajúcim v blízkosti znepríjemňovali život. Sú to poväčšine dôchodcovia a pracujúci ľudia, ktorí ráno vstávali do práce, aby zarobili a odviedli dane štátu,“ opísal situáciu predseda občianskeho združenia Nová Žehra Miloš Pacovský.
Združenie oslovilo kompetentných s petíciou, aj vedenie obce, aby prevádzku zatvorili.
„Pochopenie i pomoc sme nedostali. Prevádzku mal v prenájme poslanec obecného zastupiteľstva, tak vedenie obce ani nemalo v úmysle ju obmedziť,“ skonštatoval M. Pacovský.
Otvorené bolo do rána
Podľa slov zástupcu starostu Františka Hadušovského (HZDS) prevádzka mala povolenie na otváracie hodiny len do 22. hodiny.
„Pokiaľ viem, hazard povolený nebol. Ani prevádzkový čas do ranných hodín,“ uviedol. Ako dodal, prenajímateľ si doslova robil, čo chcel.
Práve združenie začalo problém pred časom riešiť. Keď nenašlo pochopenie u kompetentných, išli na to cez majiteľa.
„Oslovili sme majiteľku, ktorá chcela budovu už dlhší čas predať. V obci sme urobili zbierku. Vyzbieralo sa 6 500 eur. Použili sme ich ako zálohu pri uzatvorení kúpno-predajnej zmluvy,“ uviedol predseda OZ. Nehnuteľnosť tak prešla na združenie.
Znova žiadajú pomoc od politikov
O ďalšie peniaze sa uchádzali v rámci rôznych výziev i cez fondy EÚ, aby budovy zmysluplne využili, no neuspeli. Preto sa rozhodli osloviť politikov.
„Oslovíme politické strany, ktoré po voľbách dostanú štedro nadelené zo štátneho rozpočtu. Žiadame ich, aby nám prispeli, maličkou sumou rádovo 20-tisíc eur, na ďalšie dofinacovanie budovy,“ zdôraznil M. Pacovský.
Predsedu OZ sme sa opýtali, čo v prípade, ak u politických strán a ich lídrov neuspejú?
„Ľudia z obce sú finančne vyčerpaní krízou. Ďalšie peniaze nemajú. V prípade, ak nezoženieme peniaze, hrozí exekúcia a budovu stratíme. A v takom prípade je reálne, že tu zasa bude herňa, bar a diskotéka,“ dodal M. Pacovský.
Paradoxne, práve v čase, keď problémová prevádzka fungovala, obec dostala z Úradu Vlády SR viac ako 6-tisíc eur na projekt zameraný na prevenciu proti kriminalite mládeže.
Kontrola zo štátu však odhalila nezákonné použitie dotácie, keď časť peňazí išla aj na občerstvenie pre 20 osadníkov.
Zistili sme
Čo na to politické strany?
Občianske združenie Nová Žehra týchto dňoch posiela žiadosti o podporu siedmim politickým stranám i hnutiam a ich predsedom o dofinancovanie budovy v centre obce. Strany už vopred avizujú, že darovať peniaze na kúpu budovy nemôžu.
„Politickým stranám zákon neumožňuje poskytovať dary. V prípade, že nám bude takáto žiadosť doručená, postúpime to jednotlivým poslancom a členom, ktorí môžu zvážiť príspevok ako súkromné osoby,“ uviedla tlačová tajomníčka strany MOST-HÍD Zuzana Bačiak Masaryková.
„Platná legislatíva neumožňuje politickým stranám darovať im peniaze,“ odpovedala Tatiana Tóthová z tlačového oddelenia SaS.
„Ďakujeme za otázku, ale je hypotetická, keďže žiadnu žiadosť sme zatiaľ nedostali, nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ znelo stanovisko hovorkyne SNS Jany Benkovej.
„Nateraz sme nedostali žiaden list s takouto požiadavkou. Následne po jeho prijatí sa k tejto veci vyjadríme. Pre KDH, ako politickú stranu, však platia prísne rozpočtové pravidlá, ktoré jej neumožňujú dávať dary,“ uviedol Matej Kováč, hovorca KDH.
šim
Fakty
Žehrania sa chceli odčleniť od Dreveníka
V Žehre už pred rokmi došlo k úplnému obráteniu etnického zloženia. Rómska populácia na sídlisku Dreveníku sa v dôsledku demografického vývoja stala majoritou a pôvodné nerómske obyvateľstvo minoritou. V obci dlhé roky vládnu starostovia z osady.
„Životný štýl rómskeho obyvateľstva, ich neprispôsobivosť a skutočnosť, že ovládli našu samosprávu, vyústili do absolútneho rozvratu v samospráve, k neustálemu nerešpektovaniu právnych predpisov, k nesprávnemu a svojvoľnému výkonu verejnej správy a úplnému ignorovaniu menšinových nerómskych obyvateľov obce, ktorými sa cítime diskriminovaní. Rokmi na problémy upozorňujeme, desiatky inštitúcií nám dajú za pravdu, desiatky úradníkov problém konštatujú, ale o riešenie problému sa už nikto nezaujíma a platíme i trpíme za to my,“ zdôraznil právny zástupca OZ Jozef Tekeli.
Podľa miestnych obyvateľov obecný kultúrny dom osadníci rokmi zničili. Miesto na zábavu si našli práve v spomínanej nehnuteľnosti v centre obce.
Žehrania sa na politikov obracajú už po druhýkrát. Naposledy sa snažili presadiť zmenu legislatívy o možnom odčlenení obce od Dreveníka. Tesne pred voľbami im však politici ukázali chrbát a o novele zákona o obecnom zriadení ani nehlasovali.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.