Prakovce v Gelnickom okrese zažívali svoju slávu v časoch socializmu. V osemdesiatych rokoch minulého storočia v miestnom priemyselnom areáli v zbrojárskom priemysle pracovalo viac ako 2-tisíc ľudí. Autobusmi a motorovými vlakmi tu dochádzali za prácou ľudia z celého okresu. Dnes v prakovskom areáli pracuje približne 500 ľudí, pôsobí tu šesť menších firiem. Vytvorenie 350 pracovných miest, ktoré avizuje popradská Tatravagónka, tu vzbudzuje nádej.
PRAKOVCE. Gelnický okres má aj pomenovanie hladová dolina. Veľa ľudí preto dochádza za prácou do iných okresov či dokonca za hranice republiky. V samotných Prakovciach nepracuje približne dvadsať percent ľudí v produktívnom veku.
Zdenek Gbur je Gelničan, v priemyselnom areáli pracuje od jesene pri výrobe špeciálneho náradia. Dlhé roky bol v zahraničí, potom dochádzal za prácou na týždňovky do regiónu Šariša. Dnes je, ako on hovorí, konečne doma.
„Mal som šťastie. V regióne je to so zamestnaním veľmi ťažké. Zamestnať sa tu môžeme len v štátnych službách, ale takéto miesta sú obsadené. Moja manželka dochádza do práce až do Košíc,“ opísal tento Gelničan.
Vladimír má 40 rokov, v minulosti pracoval pri železnici. Po tom, ako v jeho zamestnaní hromadne prepúšťali, ocitol sa na úrade práce. Aj on dnes pracuje v prakovskom areáli.
„Bol som doma necelý rok. Moji známi, ktorí boli bez práce, odišli do Čiech či iných okresov,“ povedal Prakovčan.
Minimálna fluktuácia
Jednou zo šiestich firiem v priemyselnom areáli je Prakon, s. r.o. „Pôsobíme v Prakovciach od roku 1993, sme posledná z firiem, ktoré tu vtedy začínali s nami,“ opísal riaditeľ spoločnosti Igor Ružič.
Stabilne zamestnávajú sto ľudí. Fluktuácia je minimálna, možno aj preto, že ľudia nemajú kde inde nájsť si v regióne prácu. Vo firme vyrábajú náradie, ktoré sa využíva v automobilovom priemysle či železničnom staviteľstve.
Čaká sa na verdikt vlády
Tatravagónka ohlásila investíciu do bývalej zlievarne v Prakovciach a vytvorenie 350 pracovných miest. Firma si od štátu pýta zhruba deväť miliónov eur. Celkovo plánuje investovať 20 miliónov eur. Za tie chce zrekonštruovať starú zlievareň a vyrábať v nej podvozky pre železničné vagóny.
To, či príde Tatravagónka do hladovej doliny, závisí aj od novej vlády. Tú v týchto dňoch kreuje víťaz nedávnych parlamentných volieb Smer– SD.
Strana zatiaľ nepotvrdila, či Tatravagónke štátnu pomoc poskytnú. Hovorca Smeru–SD Erik Tomáš vysvetlil: „Viaceré faktory ako stabilita firmy či lokalizácia v regióne s vysokou nezamestnanosťou vytvárajú predpoklad na pridelenie investičného stimulu. Samozrejme, všetko bude závisieť od splnenia zákonných podmienok a možností štátneho rozpočtu.“
Tatravagónka v prípade neposkytnutia štátnej pomoci uvažuje o presune investície do Ruska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.