Veľmi dlho sa na Poetickej Ľubovni (PĽ) skrývala próza za závesom z veršov. Zo sivej myšky však postupne vyrástla deva, ktorej krása začala zatieňovať kedysi neohrozenú poéziu. A tento fakt potvrdil aj jubilejný dvadsiaty ročník celoslovenskej literárnej súťaže začínajúcich autorov.
STARÁ ĽUBOVŇA. „Tentoraz nás próza veľmi potešila, čo sa odrazilo aj na počte ocenených autorov. Poézia za ňou kvalitou trochu pokrivkávala, no nedá sa s tým nič robiť. Dochádza tu totiž k výmene generácií,“ zhrnul úroveň tohtoročných literárnych pokusov porotca Ján Petrík.
Porotca pri svojom hodnotení vyzdvihol aj skutočnosť, že hoci sa na PĽ súťaží bez rozdielu kategórií, opäť nebola doménou len vekovo starších ročníkov. „Je fantastické, keď sa do popredia dostávajú autori s menšími životnými skúsenosťami, ale s vynikajúcou poetikou. Toto je totiž základ, o ktorý sa opierame pri oceňovaní,“ dodal vedúci Spišského literárneho klubu.
Vyskytli sa aj nepodarky
Poetická Ľubovňa, ktorá už vyrástla z tínedžerských rokov, sa však napriek slušnej kvalite opäť nevyhla “nepodarkom“. A tie, na počudovanie, vyprodukovali aj ľudia, u ktorých ich porota rozhodne nečakala.
„Napríklad taká učiteľka, ktorá je, predpokladáte, v literatúre už erudovaná, by možno nemusela robiť začiatočnícke chyby,“ uviedol príklad vysokoškolský pedagóg a autor viacerých kníh pre deti i dospelých Peter Karpinský.
Dlhoročný porotca však na druhej strane ocenil fakt, že tunajšia súťaž patrí medzi tie výnimky, ktoré ešte neovládol hlavný prúd v slovenskej literatúre. „Je to prekvapujúce, pretože na iných súťažiach sa stretávame s obrovským množstvom tzv. písaničiek pre ženy. No tie sú tu zastúpené len v minimálnom množstve.“
A keďže, ako dodal, sa PĽ zúčastňujú väčšinou už skúsenejší autori, neobjavujú sa na nej ani detské texty ála tínedžerské alebo upírske denníky. Suma sumárum, stretáva sa tu veľmi kvalitná literatúra.
Vyšiel aj nový zborník
Čo sa týka počtu prác, ani v tejto oblasti sa PĽ nevyhla svojmu „štandardu“. Kým totiž trojica J. Petrík – P. Karpinský – E. Kollárová vyriekla konečný ortieľ, musela prelúskať 275 prác od 92 autorov. A hoci hlavné ceny putovali tentoraz do Košíc (poézia - M. Hatala), Topoľčian (próza - Z. Martišková) a Dežeríc (Cena ĽOS - R. Gehrerová), Staroľubovňania vo svojej domácej súťaži opäť nevyšli naprázdno. Jubilejná “dvadsiatka“ tak radosť priniesla Veronike a Dominike Grešovým, Jane Piknovej i Mariane Vislockej, ktoré si z obradnej siene odniesli čestné uznania. Básne Eriky Virostkovej zase porota ocenila tretím miestom.
Napriek tomu, že vyhodnotenie PĽ nevybočilo zo zabehaných koľají (vrátane hosťa programu - D. Dubinskej a rozborového seminára), organizátori si pre literátov predsa len pripravili prekvapenie. Po Impresiách z roku 2007 totiž svetlo sveta uzrel nový zborník, ktorý 3. marca aj slávnostne uviedli do života. Svoje miesto v ňom našli autori, ktorí sa v posledných piatich rokoch najvýraznejšie zapísali do análov tejto známej literárnej súťaže na Slovensku.
Zaujímavosť
Koniec ukladaniu do šuplíkov
STARÁ ĽUBOVŇA. Jednou z tých, ktorí z Poetickej Ľubovne neodchádzali s prázdnymi rukami, bola aj Silvia Dlugoliská z Popradu. Staroľubovnianka, ktorá už niekoľko rokov žije pod Tatrami, sa síce na nej predstavila len prvý raz, no medzi literárnych začiatočníkov určite nepatrí.
„Píšem už dlho, ale doteraz som tvorila len do šuplíka. Súťažiť som sa odvážila až minulého roku, keď som zistila, ako ľudia reagujú na moju tvorbu,“ vysvetlila svoj dlhý súťažný pôst samotná poetka.
Mimochodom Silviu, v ktorej básňach nenájdete iný motív než lásku a s ňou súvisiace vzťahy, zdobí aj osobitý štýl tvorby. Ako totiž priznala, svoje myšlienky zaznamenáva tým najklasickejším možným spôsobom. „Áno, píšem ich perom na papier, bez ktorých sa nikam nepohnem. Raz za dva týždne tie papieriky vytriedim, prepíšem do počítača, nechám odležať a zas sa k tomu vrátim,“ dodala Silvia, verše ktorej ocenila trojčlenná porota čestným uznaním.
mve
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.