Až k hradobnému múru sa dostal ničivý oheň. V stredu poobede horela tráva v tesnej blízkosti Spišského hradu. Stalo sa to len pár dní po tom, čo požiar zničil hrad Krásna Hôrka. Ako môžeme na Slovensku chrániť naše historické skvosty pred vypaľovačmi trávy? Odborníci, ktorých sme oslovili, tvrdia, že len prísnou kontrolou.
SPIŠSKÝ HRAD. Pri Spišskom hrade horela suchá tráva na ploche 60 krát 400 metrov. Našťastie, hasiči požiar zlikvidovali skôr ako stihol napáchať veľké škody. Šťastie v nešťastí je aj to, že Spišský hrad je vlastne zrúcaninou, prevládadajú tu nehorľavé materiály – kameň a travertín.
Aj meter vysoká suchá tráva
Pálenie suchej trávy je na Spiši v jarnom období doslova na dennom poriadku. Túto činnosť pripisujú hlavne na vrub deťom z osád.
Ako nám povedal okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi Martin Vozár, za posledných dvanásť dní majú na svojom konte až 90 výjazdov kvôli horiacej suchej tráve. „Ide takmer vždy o úmyselné konanie. Naše územie je na výmere 1 100 kilometrov štvorcových. Je ťažké v rámci prevencie zabrániť ľuďom, aby nepálili trávu. Apelovať však treba na vlastníkov pozemkov. Stačí raz v roku na jeseň poriadne pozemky vykosiť, nebude tu na jar suchá tráva, ktorú by niekto potom pálil,“ tvrdí.
Podobný názor má aj šéfka levočských hasičov. Podľa nej zníženie veku v prípade trestnej zodpovednosti nemá cenu, pretože detských podpaľačov aj tak ťažko usvedčia. „Dôležitá je kontrolná činnosť nasmerovaná voči majiteľom pozemkov. Na niektorých miestach v regióne je aj meter vysoká uľahnutá suchá tráva,“ opísala Zuzana Vozárová.
Pri hrade trávu vypásli ovce
V blízkosti Spišského hradu je aj chránené územie s najvyšším piatym stupňom ochrany, Dreveník. Ide o travertínovú kopu tvaru stolovej hory. Hasiči len v tomto roku tu likvidovali požiar už šesťkrát.
Doslova tragédiou je, keď oheň tu zničí kvitnúci poniklec a inú vzácnu vegetáciu. „Každý rok nám tu niekoľkokrát horí južná a juhozápadná strana. Trávu pália osadníci, ale aj domáci obyvatelia. Zákonov máme už dosť, minimálne sú tri, ktoré hovoria, že je zakázané páliť suchú trávu. Legislatívu nám preto meniť netreba. Zákon o ochrane pôdneho fondu hovorí, že pozemok sa má primerane využívať,“ povedal nám Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Podobne ako hasiči, aj on tvrdí, že majitelia by mali mať svoje pozemky poriadne vykosené, aby oheň nemal šancu šíriť sa ďalej. „Dobrým riešením je aj územie doslova vypásť. Spomínam si, ako sa niekedy v tesnej blízkosti hradobných múrov pásli ovce,“ dodal M. Barlog.
Polícia prípad požiaru zo stredy zadokumentovala, páchateľ je zatiaľ neznámy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.