Spod Tatier do parlamentu prerazili piati kandidáti.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Aj ľudia žijúci v podtatranskom regióne budú mať v Národnej rade svojich zástupcov.
Saloň sa prekrúžkoval na 25. miesto
Poslanecký mandát vo voľbách získal Marián Saloň zo Starej Ľubovne. Na kandidátke víťazného Smeru bol 39. v poradí. Vďaka 7 030 hlasom však napokon obsadil 25. miesto. Volebná dominancia strany ho potešila, staronový poslanec ju vníma aj ako zodpovednosť.
„Určite ma hlasy od voličov tešia, chcem sa im preto všetkým poďakovať. Výsledok je pre mňa zaväzujúci,“ poznamenal M. Saloň.
Ako dodal, jeho priority v parlamente sú spojené s oblasťou bezpečnosti. „Či už ide o riešenie kriminality v problémových regiónoch, ale i jej prevenciu. Dôležitá je aj bezpečnosť cestnej premávky a ochrana majetku občana.“
Medzi poslancove priority patrí aj priblíženie štátnej správy k ľuďom.
Šuca: Kampaň bola chaotická
Do parlamentu sa za stranu Smer-SD opätovne dostal aj Peter Šuca z Novej Lesnej v okrese Poprad. Na kandidátke Smeru mu bolo pridelené číslo 59.
„Kampaň pred voľbami bola dosť chaotická, my sme ju však zvládli na špičkovej úrovni. Teší ma výsledok aj to, že budem v parlamente. Za to sa chcem poďakovať hlavne voličom. Je to pre mňa veľká zodpovednosť,“ povedal.
Ako P. Šuca dodal, v parlamente by sa chcel angažovať hlavne v oblasti verejnej správy. V súčasnosti okrem poslancovania pôsobí aj ako riaditeľ Popradského osvetového strediska.
Kuffa bude nováčikom
Štefan Kuffa z Kežmarku bude v parlamente nováčikom za Matovičovo hnutie OĽaNO, za ktoré kandidoval na 12. mieste. Riaditeľa hospicu sv. Alžbety v Ľubici volebný výsledok príjemne šokoval.
„Je to pre mňa nová výzva. Vďaka patrí našim voličom, celé to bude o práci a zodpovednosti,“ povedal. Vďaku chce vyjadriť hlavne ženám, ktoré za ním stáli pred voľbami, ale aj počas hlasovania. „Nemám podrobnú analýzu, ale mám informácie, že veľa hlasov mám práve od nich.“
Š. Kuffa by aj naďalej rád pracoval s ľuďmi. „Chcel by som ostať v praxi a pracovať viac pre región Spiša. Ten má veľký potenciál. Slovensko sa totiž nekončí iba niekde pri Bratislave či Trnave,“ poznamenal.
Mezenská: Stabilita rovná sa diktatúre
Helena Mezenská (OĽaNO) prežíva momentálne radostné chvíle. Jej strana a aj ona samotná zasadne do parlamentných lavíc. „Som šťastná, že zo štyroch pôvodných poslancov sa stal štvornásobok a že sme spravili svojou prácou v parlamente na ľudí dobrý dojem,“ komentovala volebný úspech.
Porážka pravice vo voľbách ju však nenecháva chladnou. „Pre mňa sa stabilita vlády rovná diktatúre jednej strany. Vstup našej strany do parlamentu bude zárukou toho, aby sa nezopakovali veci z Mečiarovej éry,“ dodala.
Do parlamentu sa dostala napokon z trinásteho miesta, aj keď na kandidátke bola zapísaná ako číslo sedem. „Otvára sa mi cesta riešiť problémy ľudí na najvyššej úrovni,“ povedala.
Zmeniť a zlepšiť by chcela mnoho vecí, od spotrebiteľského práva cez nezamestnanosť mladých ľudí, využitie európskych rozvojových fondov až po cestovný ruch. „Celkovo mám pocit, že sa rozvoj zastavil takmer v každej dimenzii. Jednoducho sme zaspali ako Šípková Ruženka,“ poznamenala.
Gibalovú do parlamentu dostali krúžky
Monika Gibalová (KDH) žijúca vo Svite sa prebojovala do kresla v parlamente po druhýkrát. Tentoraz sa jej to podarilo prekrúžkovaním až na desiate miesto. Zaujímavosťou je, že KDH získalo v parlamente šesťnásť poslaneckých lavíc a Gibalovej patrila na kandidátke sedemnásta pozícia.
„Z konečného výsledku pravice vo voľbách som síce sklamaná, ale milo ma prekvapil fakt, že som sa opäť dostala do parlamentu. Ľudia asi videli moje pôsobenie zmysluplne,“ uviedla.
Najbližšie sú jej sociálne témy. „V sociálnej oblasti budem podporovať všetky zmysluplné návrhy, ak budú v súlade s pravicovou politikou strany. Najmä čo sa týka valorizácie dôchodkov a sociálnej pomoci,“ povedala.
Podporiť sa chystá aj každý návrh, ktorý razantne zlepší vymožiteľnosť práva. „Mala som ambície a snahy urýchliť proces návratu komunistami zhabaných vojenských pozemkov do rúk obcí a súkromných vlastníkov,“ poznamenala k svojej doterajšej práci.
Baran ani Švec do poslaneckých lavíc nezasadnú
Medzi známych regionálnych politikov, ktorí sa do parlamentu nedostali, patrí aj Milan Baran (SDKÚ-DS). „Z celkového pohľadu výsledkov volieb sme ako strana sklamaní. Volebný výsledok ovplyvnili rôzne kauzy aj predčasný pád vlády,“ povedal Baran.
Do parlamentu sa s číslom 37 na kandidátke strany neprekrúžkoval. „Ja som si veľké ilúzie nerobil. Hranica na postup do parlamentu bola v našom prípade deväťtisíc hlasov a z pohľadu regionálneho politika to bolo nereálne,“ vyjadril sa.
Mladý popradský politik Branislav Švec (SaS) taktiež nerozšíri rady parlamentných poslancov. Z osobného výsledku bol však potešený, podarilo sa mu prekrúžkovať zo štyridsiateho miesta na konečné osemnáste. „Beriem to za pozitívum, pretože sa nepovažujem za celoslovensky známeho kandidáta a skončil som ako najlepšie umiestnený kandidát v rámci Prešovského kraja,“ komentoval výsledok Švec.
Jeho materská strana sa napokon do Národnej rady SR dostala. „Výsledky volieb ma nepotešili. Som sklamaný z porážky stredopravých strán a možno sme si takýto výsledok ako pravica aj zaslúžili. Kladne hodnotím iba neúčasť SNS a strany 99 % - OH v parlamente,“ dodal.
Pred voľbami sa jeho meno spomínalo aj v súvislosti s medializovaným prípadom údajného kupčenia s volebnými hlasmi. Aj keď pôvodne neuvažoval o podaní trestného oznámenia, napokon ho podal. „Šiel som sa na Úrad boja proti korupcii v Poprade informovať a po konzultácii som rovno podal podnet na prešetrenie,“ vyjadril sa k dohre kupčenia s hlasmi. „Nerobím si nejaké nádeje ohľadom prešetrenia a nájdenia vinníkov. Dôležité však je, že medializácia takýchto prípadov môže potenciálnych páchateľov odstrašiť,“ uzavrel Švec.
Autor: rin, mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.