Pôrodné asistentky, tzv. duly, sú v našich pôrodniciach stále tabu. Licencovaná pôrodná asistentka Anastázia Furmanová žne medzi čerstvými mamičkami pochvaly, no na nemocničnej pôde sa stretáva s odmietavým postojom.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Novovešťanka Anastázia Furmanová je vyštudovanou magisterkou v odbore pôrodná asistencia a ošetrovateľstvo, šesť rokov má licenciu na výkon samostatnej zdravotníckej praxe v špecializačnom odbore pôrodná asistencia.
Má za sebou 18 rokov praxe na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a gynekologickej ambulancii. Je matkou 5 detí.
Ako vraví, kým vo vyspelých európskych štátoch si pôsobnosť pôrodnej asistentky získava obľubu, v našich zdravotníckych zariadeniach je táto osoba na pôrodných sálach nechcená.
Asistentka pri pôrode je prínosom
Za roky prežité v pôrodnej sále mala táto skúsená zdravotníčka možnosť porovnávať a vidieť výsledky. Pôrod pripravenej rodičky s prítomnosťou blízkej osoby bol oveľa pokojnejší, bezstresový, s dokázateľne nižším výskytom komplikácií či operačných pôrodov.
„Žena pri pôrode plní pokyny personálu a často zneistie. Nepokoj, strach nepripravenej mamičky, prijímanie medikamentov, pôrodný stres má neblahé následky na bábätko. Tie mávajú respiračné ťažkosti, oneskorenú adaptáciu, bývajú často plačlivé, nepokojné alebo až príliš spavé, neskôr hyperaktívne. Mnoho mamičiek napríklad netuší, že počas bezproblémového pôrodu je dobré využívať voľný pohyb, vhodné intuitívne polohovanie či pozitívny účinok teplej vody a nie byť pripútané na lôžku,“ zdôrazňuje asistentka.
Nezáujem nemocníc
Podľa slov A. Furmanovej by sa mala rodička dožadovať svojich práv a zvoliť si, akým spôsobom, za akých podmienok, v akom prostredí a s kým plánuje priviesť svoje dieťa na svet.
„Budúca mamička by mala túto jedinečnú dôležitú chvíľu prežívať v príjemnom a pokojnom prostredí. S ľuďmi, ktorým dôveruje a cíti sa s nimi v bezpečí,“ tvrdí pôrodná asistentka.
„Rodičia si nás pri pôrodoch želajú, ale zatiaľ sa stretávame zo strany vedenia nemocníc s nezáujmom. Súkromné pôrodné asistentky by mali byť rešpektované ako rovnocenní poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti,“ tvrdí A. Furmanová.
Dostatok vlastných sestier
Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi Jozef Naščák si myslí, že majú dostatok svojich zdravotných sestier. „Prečo by sme mali platiť súkromné asistentky, keď máme vlastné?“ prízvukuje.
Podľa slov hovorkyne spoločnosti spravujúcej spišskonovoveskú nemocnicu Veroniky Deckerovej rodičky pri pôrode v nemocnici ešte nevyužívajú v zásadnej miere prítomnosť duly, teda pôrodnej asistentky.
„Môžeme len predpokladať, že je to aj z toho dôvodu, že takáto možnosť je ešte relatívne nová. Mamičky využívajú služby licencovanej pôrodnej asistentky, ktorá s nimi počas tehotenstva absolvuje len prípravu na pôrod,“ dodáva.
Poisťovne duly nepreplácajú
Ďalším problémom, s ktorými sa pôrodné asistentky stretávajú, je nepreplácanie zrealizovaných výkonov zdravotnými poisťovňami.
Ako uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová, poisťovňa rokovala so zástupcami licencovaných pôrodných asistentiek ešte v roku 2010.
„Navrhli sme im cenové podmienky a rozsah produktov poskytovanej zdravotnej starostlivosti, s ktorými však nesúhlasili. Keďže odvtedy neevidujeme žiadosť o zazmluvnenie, rokovania na túto tému už nepokračovali,“ uviedla.
Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že momentálne neplánuje zaradiť duly do verejnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Anketa
Aké sú vaše skúsenosti s využitím služieb pôrodnej asistentky?
Ľudmila Piatniková, Spišská Nová Ves: „K pôrodnej asistentke som začala chodiť v 20. týždni tehotenstva. V rámci prípravy sme absolvovali teóriu a cvičenie. Niektoré cviky som vôbec nepoznala. Manžel stál pri mne počas pôrodu a nepanikáril. Bol mi oporou. Ak by nešiel manžel, určite by som si zvolila pri sebe ju. Mala som krásny pôrod a teraz sa tešíme z osemmesačnej Tatiany.“
Zuzana Gibalová, Spišské Tomášovce: „Na pôrodnú asistentku som sa nakontaktovala pri nosení už druhého dieťaťa. Spolu s manželom mi bola oporou pri pôrode. Vedela som síce, čo ma čaká, ale jej prítomnosť mi veľmi pomáhala. Bola pri mne a jej rady ma posilňovali a upokojovali. Pri prvom pôrode som videla zdravotnú sestru raz za hodinu a bála som sa, či je všetko v poriadku.“
Katarína T., Spišská Nová Ves: „Chodievať na prípravu bolo pre mňa veľkým pozitívom po psychickej a fyzickej stránke. Stretávala som sa s mamičkami a spolu sme odbúravali stres a lepšie sa cítili. Doma už mám jednu dcérku a môžem porovnávať vtedy a teraz. Rozhodne pôrodnú asistentku odporúčam všetkým mamičkám. Pred, počas a aj po pôrode. Je neoceniteľná.“
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.