Pri Amálkiných umeleckých dielach sa niektorí ľudí červenajú. Iní sa pohoršene odvracajú. Ďalší, naopak, reagujú pozitívne a neváhajú Amálku zahrnúť množstvom otázok. Ľudmila Valenčíková, umeleckým menom Amálka, je okrem iného výtvarníčkou či sochárkou. Kontroverzná umelkyňa, ktorá svojimi dielami aj šokuje, má v týchto dňoch za sebou prvú veľkú skúsenosť v zahraničí. S inými európskymi kolegami vystavovala v susednom Poľsku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Amálka umelecky stvárňuje hlavne ženskosť, preto v jej dielach často dominujú aj kosoštvorce, rôzne tyče, ktoré keď sú spolu, môžu vytvoriť asociáciu milostného aktu.
Zaujímavá je aj jej záchodová misa so zvratkami. Samotné zvratky sú však jej autorským umeleckým dielom.
Amálka je mladá 31-ročná žena, býva na jednom z novoveských sídlisk. Pôsobí jemne a krehko. Málokto by povedal, že má na svojom konte diela, na vytvorenie ktorých treba na konzervatívnom Spiši poriadnu dávku odvahy. V týchto dňoch ju teší, že jej pribudla umelecká skúsenosť z Poľska.
V meste Olkusz sa zúčastnila plenéra, niekoľko dní tu umelecky tvorila. Jej dielo s názvom Krajinka vystavili s ostatnými umeleckými výtvormi.
Akože inak, Amálka ostala verná svojmu štýlu a téme. Poľskú výstavnú miestnosť tak zdobí jej reliéfny obraz s kosoštvorcami a ženskou zásterou.
Nie je feministka
Zobrazenie ženského lona za pomoci kosoštvorca sa však zvykne ponímať aj vulgárne. Amálka na tento fakt reaguje: „Kosoštvorce sa odjakživa vyskytujú v našej kultúre. Zobrazené sú na látkach, rezbárskych dielach, dokonca som ich videla aj na plotoch. Venujem sa ženskému umeniu, ale podotýkam, že nie feministickému. Záleží mi aj na tom, aby bolo na prvý pohľad jasné, že dielo vytvorila žena. Čo sa týka reakcií na moju prácu, každý má právo na svoj názor.“
Dielo Krajinka Amálka vytvorila za pomoci gázy, čipky a umelohmotného granulátu. Má prívlastok ženská, pretože na obraze figurujú práve ženské symboly. „Išlo mi o prepojenie pocitov a stvárnenie dvoch zmyselných vecí,“ vysvetlila autorka.
Dielo vytvorené počas plenéra ostáva u hostiteľa, teda v Poľsku.
Tyč a kosoštvorec
Amálka má na svojom konte veľmi veľa zaujímavých diel, ktoré stoja za diskusiu. Momentálne v Galérii umelcov Spiša vystavuje dielo vytvorené z technických komponentov, dominantná je kovová tyč, nad ňou sa vznáša kosoštvorec urobený prevažne z čipky.
„Na vernisáži sa niektorí pýtali, ako na to budú reagovať deti. Myslím si, že deti majú svoj vlastný myšlienkový svet, nenapadne im okamžite, že by mohlo ísť, napríklad, o zobrazenie milostného aktu. Každý sa môže na moje diela pozerať svojimi očami,“ tvrdí Amálka.
Možno rozpaky, možno úsmev, možno úprimný obdiv vyvoláva aj záchodová misa s ornamentmi. Mohli ju vidieť aj návštevníci trhu remesiel v Spišskej Novej Vsi.
„Na vysokej škole som v rámci ročníkovej práce zhotovila umelé prsia. Vtedy som chcela poukázať na to, že veľa žien prepadlo silikónovému ošiaľu. Na trhu remesiel som bola odetá v kroji, pod priesvitnou blúzkou som mala spomínané prsia. Návštevníci reagovali na záchodovú misu a na prsia rôzne, najkladnejšie ohlasy však mali cudzinci,“ s úsmevom dodáva Amálka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.