Boli medzi nimi aj dievčatá zo Starej Ľubovne.
STARÁ ĽUBOVŇA. Projekt pod názvom Godzina 0 sa venoval predovšetkým tomu, ako sa zachovať v rôznych krízových situáciách, no mal aj veľa voľnočasových doplnkových aktivít. Organizátorom projektu bol Lezsek Olech z organizácie OHP, ktorá sa v Poľsku venuje práci s mladými ľudmi.
Záujemcom zo Starej Ľubovne umožnilo zúčastniť sa tohto projektu Centrum voľného času. Dievčatá, ktoré sa ho zúčastnili, sa zhodli, že sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí a okrem toho sa aj veľa zabavili.
„Veľmi zaujímavý bol kurz prvej pomoci, okrem iného nám záchranári ukázali, ako dať človeka do stabilizovanej polohy nielen keď leží na chrbte, ale tiež čo s ním treba robiť, keď leží na bruchu, a tiež čo robiť či nerobiť s ranenými,“ rozpráva Zuzana Redajová.
Ako suvenír z kurzu si všetci odniesli malú kapsičku na zips so zdravotníckymi rukavicami a s vrecúškom na dýchanie spolu s odporúčaním, aby ju mali pre prípad potreby stále pri sebe.
Skončili za mrežami
Ďalším bodom vzdelávacej časti programu bola prehliadka väznice a prednášky nielen o tom, ako ľahko sa môže človek dostať za mreže, ale aj seminár o teroristických útokoch vrátane návodu, ako sa zachovať, keď zoberú ľudí za rukojemíkov.
„Vysvetlili nám, že sa nemáme hrať na hrdinov, máme zachovať pokoj a riadiť sa podľa pokynov. A ani po príchode polície sa nemáme hýbať, pretože policajti sa skôr zamieriavajú na voľne sa pohybujúce objekty a mohli by si nás pomýliť so zločincami,“ vysvetľuje Denisa Hnatkovičová.
Čas na šport aj zábavu
Vo voľnom čase mali účastníci zabezpečený bohatý športový, zábavný a kultúrny program. Simona Sabolová opisuje: „Boli sme sa lyžovať, sánkovať, plávať, mohli sme si vyskúšať šnorchlovanie, saunu, pozreli sme si mestá Krakow a Zakopané, večer sme mali voľný program alebo opekačku. Pomaly nebolo kedy spať,“ dodáva s úsmevom.
„Aj tak zdanlivo zábava, ako je napríklad potápanie, má svoj význam, čo sa týka vzdelávania, posunu mladých ľudí v životných kompetenciách. Veľa z nich sa bálo, tak som ich nabádala, aspoň to vyskúšaj, no a potom z toho boli nadšení. Je to vlastne také učenie prostredníctvom zažívania, čo je veľmi prospešné, človek dokáže spoznať svoje hranice,“ vysvetľuje pracovníčka Centra voľného času Miroslava Poľanská, ktorá na výmene sprevádzala dievčatá. Dopĺňa dievčatá: „Boli sme tiež na výlet na poľskej strane Tatier, stretli sme sa s pracovníkmi horskej záchrannej služby, ktorí nám vysvetlili, ako sa správať pri krízových situáciách v horách.“
Jazykové bariéry zvládli
Veľmi zábavné bolo pre dievčatá aj prekonávanie jazykových bariér. Nikola Mikitová opisuje: „Zo začiatku to bolo také čudné, no časom to už išlo ľahšie. Boli tam Poliaci aj Nemci, snažili sme sa s nimi nejakým spôsobom dohovoriť, po poľsky to bolo ťažšie, viac sme toho vedeli po nemecky alebo po anglicky. Zabávali sme sa na vysvetľovaní niektorých slov opisným spôsobom či nad rozdielnymi významami rovnakých slov v našich jazykoch. “
Patrícia Folvarčíková sa pridáva: „Ku koncu týždňa som sa pristihla, že rozmýšľam v angličtine a nevedela som si spomenúť na niektoré výrazy po slovensky. Je to naozaj super zážitok, pretože som dokázala prekonať strach z rozprávania po anglicky.“
Autor: Juliána Chabadová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.