Pomohlo im v tom mesto a Dom na rohu - čajovňa, a tak svetlo sveta uzrelo nové podujatie s viac než príznačným názvom.
STARÁ ĽUBOVŇA. „Fotografie sa dajú pozerať kdekoľvek, ale najcennejšie sú komentáre a skúsenosti z cestovania. Prostredníctvom nich môžu ľudia spoznať krajinu, do ktorej by sa inak nedostali a zdieľať s cestovateľom každý jeden zážitok,“ priblížila pre Korzár myšlienku vzniku Cestovín vedúca oddelenia kultúry mestského úradu Eva Kollárová.
Podľa jej slov by sa toto podujatie malo zaradiť k tým pravidelným. V rámci Cestovín by mali prísť postupne na rad viaceré známe mená.
„Zatiaľ sú to ľudia, ktorých osobne poznáme. A keďže Michal Buchovecký je najscestovanejší a mal už pripravenú prezentáciu, dostal šancu ako prvý,“ vysvetlila februárový výber E. Kollárová.
A ako po skončení Cestovín dodala, na začiatok to bola, vzhľadom na jeho rozprávačské umenie i vedomosti, vynikajúca voľba.
Centrálny Tibet a diaľnica priateľstva
Hoci má, dá sa povedať, najznámejší staroľubovniansky cestovateľ za sebou putovania po Južnej Amerike i Ázii, návštevu starobylých budhistických kráľovstiev Ladakh a Zanskar na severe Indie, alebo trek pod tretiu najväčšiu horu sveta Kangchenjungu, do Čajovne sa rozhodol vniesť najskôr atmosféru mystického Tibetu.
„Prezentácia bola o mojej prvej výprave do Himalájí z roku 2004. Tá bola špecifická tým, že sa mi za jednu sezónu, jeseň, podarilo navštíviť základný tábor Everestu z oboch strán – teda z juhu z nepálskej a zo severu z tibetskej strany. Samozrejme, o jedinečnej a neopakovateľnej príležitosti navštíviť Tibet, nehovoriac,“ povedal Michal.
Ten sa pri rozprávaní zameral na dokument z takmer mesačnej návštevy centrálneho Tibetu, konkrétne provincie U- Tsang. Docestoval do nej po tzv. „diaľnici priateľstva“ spájajúcej 800 km vzdialené mestá Káthmandu a Lhasa.
„Dokument teda prezentuje cestovanie, život a kultúru prepojenú spirituálnymi elementmi a tibetským budhizmom, návštevy kláštorov a mystických miest, históriu a geografiu Tibetu, tibetskej náhornej plošiny v regiónoch pozdĺž tejto cesty, a samozrejme, aj nejaké tie akčné zážitky,“ opísal nezabudnuteľnú cestu M. Buchovecký, ktorý počas nej nevynechal ani návštevu sídla dalajlámov Potaly či posvätných jazier Yamdrok Tso a Nam Tso.
Ako na margo akcie dodal, publikum po skončení zaujímala najmä orientácia v teréne, adaptácia na nadmorskú výšku či finančné náklady na cestu.
„A tiež aj to, kde a ako sme sa stravovali, proti čomu sa treba dať zaočkovať alebo ako sme komunikovali s domorodým etnikom.“
Mimochodom, 33-ročný cestovateľ vôbec nevylúčil fakt, že ho v Cestovinách uvidíme aj v budúcnosti. Závisieť to síce bude od toho, ako sa naplní plán na ďalšie mesiace, „ale rád by som ešte niečo prezentoval. Mám množstvo zdokumentovaného materiálu, takže je z čoho vyberať“.
Kedy sa teda M. Buchovecký dostane opäť na rad, ešte nevedno, no už dnes je jasné, že tretieho marca sa so zážitkami z Indie podelia Jana Smreková a Slavomír Strakula.
V nasledujúcich mesiacoch by na rad mala prísť Andrea Stašenková (Mexiko), Marika Smreková (Lotyšsko) či Ľudmila Smreková (exotický Laos a Kambodža).
Autor: mve
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.