Vo svojej expozícii má množstvo exponátov, pozostávajúcich z časti baníckej a časti geologickej. Expozíciu otvorili pri príležitosti 645. výročia prvej písomnej zmienky o obci Nižná Slaná 22. novembra 2008 a nachádza sa v priestoroch budovy starej školy.
NIŽNÁ SLANÁ. Dušan Vandrášik tridsaťtri rokov odpracoval v bani Nižná Slaná. Prešiel postupne rôznymi funkciami od robotníka až po riadiaceho pracovníka úseku. Teraz je už na dôchodku.
„K tejto zberateľskej vášni ma podnietilo predovšetkým prostredie, v ktorom som vyrastal. Už počas štúdií na strednej škole baníckej v Banskej Štiavnici som začal zbierať rôzne minerály. Neskôr som zbierku rozšíril o ďalšie kusy, ktoré pochádzali z miesta mojej celoživotnej pôsobnosti – z bane Nižná Slaná. Čo sa týka baníckych artefaktov, tie som začal zbierať neskôr. K popudu rozšíriť zbierky o historické exponáty a samotnú históriu baníctva prispel jeden kolega, pán Neubauer, teraz už nebohý bývalý banský technik z Dobšinej. Bol totiž zanieteným zberateľom baníckych predmetov a minerálov. Veľa som sa od neho poučil a vďaka nemu si osvojil históriu baníctva. Tak sa prakticky moja zbierka rozšírila aj o časť banícku,“ povedal Dušan Vandrášik.
Zbierka zaujala
Banícku expozíciu navštívilo viacero zaujímavých hostí. Okrem rodákov jeho rodina z Bratislavy, vtedajší poradca ministra hospodárstva Dušan Vilim, mnohí uznávaní geológovia a zberatelia zo Slovenska, ale i zahraničia. Taktiež zaujala médiá ako STV, Slovenský rozhlas, rádio Regina, ktoré odvysielali o tejto pozoruhodnej zbierke niekoľko reportáží.
V roku 2009 dostal pri príležitosti osláv celoštátneho baníckeho dňa v Banskej Štiavnici ocenenie za zachovanie tradícií baníctva, ktoré mu odovzdával vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Časť banícka mapuje obdobie od 16. storočia
„V zbierke sa nachádzajú osvetľovacie telesá a to kahance, karbidové lampy, dobývacie náradie, čakany, oškrty, želiezka, kladivá - fajsliky, vrtné tyče na strojové a ručné vŕtanie, staré vrtné kladivá, odpaľovacie strojčeky DEOS, banícke a tesárske sekery, slávnostné uniformy, čiapky, fokoše (vychádzkové palice), hutmanské kladivká, prilby remenné, kožené, banské mapy z Andrášiovských baní z 18. storočia, staré banské mapy nižnoslanského revíru, Dobšinej, Vlachova, Gočova, Polomy, Rožňavy, Henckoviec, od banských meračov (Ľudovit Korindes, Jakab Moszner, Andreas Probstner, Albert Kurtz), staré mapy zlatých, strieborných, medených a ortuťových baní, hlinené tégliky na sciedzanie ortute z rumelky zo 17. storočia, staré fľašky na plnenie ortute - od šampanského z Andrášiovských stolov, vyrábané v Sárospataku v 19. storočí. Zbierku dopĺňajú staré banské knihy, banské reklamné časopisy, meracie prístroje - kompasy, časti drevenej banskej dráhy zo svätotrojičných baní, hraničné kamene banských polí, “ konštatoval D. Vandrášik.
„Zopár banských svietidiel som zohnal priamo z Nižnej Slanej a ďalšie z oblasti banských lokalít ako Turčok, Železník, Rožňava, Krásnohorské Podhradie, Štítnik aj z okolia Spiša. Sú aj exponáty zo zahraničia ako klobúkové karbidové lampy od výrobcov Schanklin - Springfield M.F.G. - CO USA, karbidky od výrobcu Traundthaler - Rakúsko, od spoločnosti pre výrobu Wolfových lámp - Vehedice, Gergely Mor Budapešti, spoločnosti Friemann - Wolf - Zwikau - Sasko a Francúzska. Tie som zohnal poväčšinou na burzách a výmenou,“ dodal D. Vandrášik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.