Priamo pri turistickom chodníku skupinky osadníkov stínajú stromy a po zamrznutom Hornáde ťahajú vozíky vrchovato naložené drevom.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Namiesto pokojného výletu v tichej prírodnej scenérii zažila naša čitateľka krik a lomoz ľudí s vozíkmi dreva.
„Cez víkend sme boli s rodinou v Slovenskom raji. Po Hornáde kráčala asi 50–členná skupinka ľudí, ktorí využili výhodu zamrznutej rieky a pokojne drevo ťahali po ňom. Samozrejme, že my ostatní sme sa im museli vyhýbať a tŕpli sme, či sa pod toľkou ťarchou naloženého dreva ľad neprelomí. Na vozíkoch nemali len haluziny, ale čerstvú guľatinu,“ prezrádza turistka zo Spišskej Novej Vsi, ktorá si priala ostať v anonymite.
Dodala, že výrubom stromov ohrozili prítomných turistov. „Keby som po turistickom chodníku šla o minútu skôr, tak mi zrúbaný strom padne rovno na hlavu,“ reaguje.
Nevítaní návštevníci
V národnej prírodnej rezervácii Prielom Hornádu platí 5. stupeň ochrany, čo znamená zákaz pohybu mimo vyznačených turistických chodníkov, zber plodov a rušenie pokoja v záujme prítomných živočíchov. V tomto pásme sa vylučuje akákoľvek hospodárska činnosť.
Pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj (NP SR) v Spišskej Novej Vsi priznávajú, že s nevítanými návštevníkmi si nie vždy dokážu poradiť.
„Zima si pýta svoju daň v podobe nájazdov ľudí z osady pri Letanovskom mlyne a Smižian do najbližších lesných porastov. Nie sme tomu schopní zabrániť, na drevo chodia z existenčných dôvodov. Chlad v domoch ich núti kradnúť,“ vysvetľuje Milan Barlog zo Správy NP SR.
Pristihnutí so sekerou
„Lesný zákon hovorí, že je zakázané ťažiť stromy a kry a získavať čečinu a živicu zo stromov. Nie je ale presný výklad zákona, čo je čečina a čo je ker. Odnášanie dreva s priemerom väčším ako sedem centimetrov už považujeme za krádež a je to trestný čin. Policajných hlásení z našej strany nie je málo,“ ozrejmuje M. Barlog.
Za rozpor so zákonom považujú ochranári aj to, ak majú pristihnutí sekery. Haluziny si môžu zabezpečiť len rukami.
Ako ďalej informuje, nemusí vždy ísť o krádež drevnej hmoty. Pri kontrolách na nelegálny výrub sa stretávajú aj s vybavenými potvrdeniami z urbariátu.
Boj s veternými mlynmi
Lesy Slovenského raja patria urbariátom a Štátnym lesom, ktoré svoj majetok obhospodarujú.
„Vedieme boj s veternými mlynmi, je to dlhoročná záležitosť. So sociálne slabšími sa snažíme vychádzať, ale oni si vždy nájdu spôsob, ako nás obísť,“ konštatuje predseda Združenia vlastníkov lesa v Smižanoch Jozef Javorský.
Dodáva, že zamrznutý Hornád využili na vyčistenie častí lesa, do ktorých sa dalo len ťažko dostať.
„Osadníci zo Smižian si pomohli drevom na kúrenie. Cez víkend som už riešil krádeže dreva a podal päť trestných oznámení,“ povedal J. Javorský.
Dodal, že za krádež dreva už dostali niektorí osadníci 5 až 7 mesiacov podmienečne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.