Venuje sa predovšetkým kontaktu s leteckými posádkami, no práve odtiaľ sa dozvedáme o aktuálnom počasí pod Tatrami. Ako pozorovatelia svorne tvrdia, súčasné mrazy pre meteorológa hrozbou nie sú.
POPRAD. Popradskí leteckí meteorológovia sa nezastavia. Venujú sa hlavne leteckej meteorológii, čo pozostáva z meraní javov počasia pre letectvo, ďalej synoptickej a klimatologickej meteorológii.
„V pozorovateľni každú pol hodinu robíme pozorovania a merania, ktoré sa vysielajú do celého sveta podľa toho, kto to potrebuje. Synoptické meranie sa robí každú hodinu a klimatické trikrát denne,“ objasnil činnosť pozorovateľ Rastislav Čáni.
Priznal, že je to rutinná práca, ale potrebná. „Pracujeme dvadsaťštyri hodín denne na dvanásťhodinové zmeny. V prípade prudkých zmien sa pozoruje a meria aj medzi termínmi,“ povedal.
Počasie majú pod kontrolou
Róbert Olšavský sa venuje meteorologickému brífingu. „Poskytujeme informácie o počasí leteckým posádkam – aktuálne počasie na našom letisku, ale aj počasie počas celej letovej trasy,“ povedal.
Predstavil nám aj merné pozemky, ktoré musí každá stanica mať. „Žalúziová búdka obsahuje teplomery pre suchú a vlhkú teplotu. Máme vlhkomer a extrémne teplomery na minimá a maximá. Na meranie prízemnej teploty máme teplomer zvlášť. Automatická stanica vysiela priamo do počítača údaje o slnečnom svite, o padajúcich zrážkach a zmenách tlaku vzduchu. Podzemný mrazomer je klasická hadička ako na stáčanie vína, ktorou meriame zamŕzanie pôdy v hĺbkach. Ďalej je tu sústava zrážkomerov, snehomerné tyče a tyč na meranie novej snehovej prikrývky,“ podal vyčerpávajúcu odpoveď Olšavský.
Stačí maturita
Podľa neho na túto prácu neexistuje škola. „Meteorologický pozorovateľ potrebuje na prijatie iba maturitu. Pri nástupe si všetko naštuduje a každý rok obhajuje certifikát,“ dodal.
Róbert Olšavský prezradil, že súčasné mrazy nepovažujú meteorológovia za hrozbu. „To je stabilné počasie, ideálne pre letectvo. Nie sú to žiadne výnimočné javy a počas takýchto dní máme pokoj,“ uviedol.
Všimli sme si
Nový vedúciMarián Jakubek nastúpil do funkcie na letisku iba v lete, ale v meteorológii nie je žiadny nováčik. „Na Štrbskom plese som pôsobil pätnásť rokov. Neskôr som ďalších pätnásť rokov pracoval ako školiteľ v školiacom centre SHMÚ v Gánovciach,“ predstavil svoju doterajšiu činnosť.
Na popradskom letisku s meteorológiou začínal. „Školiace stredisko prestávalo postupne fungovať, a keďže sa tu uvoľnilo miesto, tak som to prijal. Zároveň však naďalej školím meteorológov z celého Slovenska,“ doplnil nový vedúci Meteorologickej stanice Poprad–letisko.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.