V čase povodní majú potom problém tadiaľto prejsť mechanizmy. Niektorí obyvatelia sa posťažovali, že správca sa o potok takmer vôbec nestará.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Správca toku nám povedal, že takéto konanie ľudí, ktorí bývajú v blízkosti potokov, je na Slovensku bežné.
Ivan Schlosser je predsedom Mestského výboru číslo 1 v Spišskej Novej Vsi. Povedal nám, že problémom sa pravidelne zaoberajú.
„V tomto štádiu nemôžeme ukázať prstom na konkrétnych ľudí, ktorí si svojvoľne rozšírili svoje pozemky až ku potoku. Preto sme požiadali mesto, aby zabezpečili geodetické zameranie súčasného stavu potoka a pozemkov okolo toku a aby to porovnali s katastrálnou mapou a platnými vlastníckymi vzťahmi ku pozemkom,“ povedal nám I. Schlosser.
Kritická situácia je v Novoveskej Hute v časti povodní. Problémy nám potvrdil aj Peter Klein z referátu krízového riadenia na mestskom úrade.
„Zo zákona musia byť okolo vodného toku takzvané manipulačné pásy, a to desať metrov od brehu. V Novoveskej Hute boli veľké problémy v čase povodní v roku 2008, mechanizmy tade nemohli kvôli ohraničeným pozemkom prejsť. Miestni ľudia sa o pozemky starajú, kosia ich, preto sa zrejme domnievali, že si ich môžu aj oplotiť,“ povedal P. Klein.
Zatiaľ len štyri úseky
Pri návšteve v Novoveskej Hute sme zistili, že miestni majú na situáciu opačný názor, sťažujú sa na správcu vodného toku. „
Bývam tu od narodenia. Potok tečie za naším domom. Nikto sa však oň nestará. Treba ho pravidelne čistiť od rôznych nánosov,“ povedala nám jedna z obyvateliek Monika Krestianová.
Slovenský vodohospodársky podnik oponuje – o Holubnicu sa vraj starajú v rámci svojich finančných možností.
„Čiastkovú úpravu sme od roku 2008 robili v štyroch úsekoch potoka,“ informoval nás hovorca Pavel Machava. Okrem iného spevnili na niektorých miestach brehy, stálo ich to 40-tisíc eur.
Využívajú vodný zákon
„V praxi sa stretávame so situáciami, že ľudia si svojvoľne posúvajú hranice svojich pozemkov až k brehovej čiare vodného toku, bez ohľadu na vlastníctvo k danej parcele a bez nášho súhlasu. Neuvedomujú si pri tom hroziace nebezpečenstvo v prípade povodní. Ohrozujú tak životy a majetok ďalších ľudí žijúcich v blízkosti vodného toku. Pri zásahoch v prípade stiesnených pomerov využívame vodný zákon, podľa ktorého môžeme vstupovať v nevyhnutnom rozsahu na cudzie nehnuteľnosti a užívať pobrežné pozemky,“ dodal P. Machava.
Celková úprava Holubnice nie je zaradená do podnikového rozvojového programu investícií na roky 2011 až 2016.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.