ROŽŇAVSKÉ BYSTRÉ. Časť svojej zbierky začiatkom januára prezentoval prostredníctvom malej výstavky. Verejnosti tak chcel ukázať, že zberateľstvo nemá hraníc a zbierať sa dá prakticky všetko.
V detstve, podobne ako väčšina chlapcov, začal zbierať známky, neskôr nasledovalo tridsaťročné hluché obdobie až kým pred necelými štyrmi rokmi nezačal korešpondovať.
Zbierka Miloša Lenga je, ako sám tvrdí, netradičná a prakticky sa kúpiť nedá.
„Dostať totiž list adresovaný mojej osobe s ofrankovanou pečiatkou z Mongolska, Austrálie či ďalekého ostrovčeka ležiaceho kdesi v Tichom oceáne je skutočnou raritou. Pred niekoľkými rokmi, keď som surfoval po internete, som našiel človeka, ktorý sa práve týmto zaoberal. Dal mi niekoľko kontaktov na svojich priateľov, s ktorými som si začal dopisovať a vymieňať obálky. Kontakty sa množili, zberateľská vášeň gradovala a tak som vlastne začal korešpondovať s ľuďmi na každom kontinente,“ zaspomínal na začiatky Miloš Leng.
S Afričanmi viazne komunikácia
Kým z Európy mu do zbierky chýba už iba Kosovo a z Ázie tri štáty, horšie je to s africkým kontinentom.
„Je to problém, tam je chudoba a ľudí také veci nezaujímajú. Ak niečo odtiaľ dostanem, tak je to väčšinou od dovolenkujúceho turistu. Chcel by som zbierku rozšíriť tak, aby z každého štátu bol aspoň jeden kontakt,“ pokračoval M. Leng.
Medzi najcennejšie kusy svojej zbierky považuje obálky práve z chudobnejších štátov a miest s najmenším počtom obyvateľov.
„Zohnať obálku z exotických ostrovčekov v Pacifiku ako Samoa, odkiaľ jednu mám, či z Fidži alebo z Grenady z Karibiku je sen každého zberateľa. Posledným mestečkom pri Čukotskom mori, ktoré oddeľuje Aljašku od Ruskej federácie, je Walles s počtom asi 150 obyvateľov. Odtiaľ som dostal obálku priamo po kontakte s miestnou poštou,“ konštatoval M. Leng.
Kým z Európy pošta došla v priebehu niekoľkých dní, z Číny či Bangkoku za týždeň.
„Stáva sa, že korešpondencia aj zablúdi. Asi pred týždňom som dostal obálku, ktorá bola podaná v septembri v Barme a na zadnej strane bola nálepka s označením – stratené v Thajsku,“ dodal M. Leng.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.