Sklamanie a nezáujem politikov o problémy ľudí. Takéto nálady vládnu v obci Žehra (okres Spišská Nová Ves) po tom, čo sa na rokovanie parlamentu nedostal návrh na rozdelenie obce. Novela zákona o obecnom zriadení by v prípade zlyhania samosprávy umožnila oddelenie či pričlenenie obce, aj keď tá nemá zákonom požadovaných 3 000 obyvateľov. Poslanci tento návrh jednoducho zmietli zo stola a nebudú o ňom rokovať minimálne do marcových volieb.
ŽEHRA. Koncom novembra uplynulého roka odišiel plný autobus obyvateľov Žehry do Bratislavy na rokovanie parlamentu. Nechýbali ani zástupcovia Občianskeho združenia (OZ) Nová Žehra.
Nerómovia sa v obci Žehra stali menšinou. V rómskej časti Dreveník žije 1 547 z celkového počtu 2036 obyvateľov Žehry. Takmer všetky obecné peniaze smerujú do Dreveníka.
Zástupcovia OZ už roky upozorňujú na to, že finančné prostriedky obce sú vynakladané nehospodárne, neefektívne a nezákonne. Orgány obce – starosta a zastupiteľstov – sú nefunkčné.
Počas dvoch dní v parlamente obyvatelia Žehry absolvovali tlačovky, stretnutia s takmer všetkými poslancami parlamentu a poslaneckých klubov. Obrátili sa na nich so žiadosťou o podporu navrhovanej novely zákona.
„Naša aktivita bola a je apolitická. Chceme, aby sa uplatnil ľudský rozmer, aby aj politici vo vzdialenej Bratislave videli, že sme reálni ľudia s reálnymi problémami. Ak sa o problémy bežných ľudí a preukázateľnú nezákonnosť nebude naďalej zaujímať štát, je náš boj márny. Snažili sme sa, aby sa návrh dostal do druhého čítania. Aby sa rozprúdila diskusia o probléme. Hoci takmer všetci oslovení politici prejavili podporu, nakoniec sa o tom vôbec nerokovalo. Naša snaha je zameraná nielen na malú obec na Spiši, ale aj na iné podobné obce,“ uviedol právny zástupca združenia Jozef Tekeli.
Nevzdávajú sa
Medzi zástupcami OZ i bežnými ľuďmi vládne sklamanie z prístupu politikov. „No ľudia sa nevzdávajú a bojujú ďalej. Podnikáme ešte ďalšie kroky, napríklad v súvislosti s nevyvážaním komunálneho odpadu, či podanie trestných oznámení, podnety na Najvyšší kontrolný úrad, Správu finančnej kontroly, žaloby na súd a iné,“ zdôraznil J. Tekeli.
Ako dodal, snaha obyvateľov centrálnej Žehry o odčlenenie nie je snahou o oddelenie Rómov od Nerómov. Ide im o slušný spôsob života v obci.
Čo hovoria miestni
Dôchodkyňa Žofia (80): „S neprispôsobivými je ťažký život. Už 19 rokov som vdova a žijem v susedstve s takýmito ľuďmi. Niekedy sa obávam ich reakcií. Ak chcú žiť so slušnými ľuďmi, mali by sa vedieť i slušne správať, tak ako ostatní. Proti tým slušným nič nemám. Hovorilo sa o tom, že sa bude rokovať v parlamente, ale nič sa neudialo. Vraj, že pred voľbami sa ani nebude o tom rozhodovať. Myslím si, že by sa politici mali lepšie starať o bežných ľudí. Ja som z toho sklamaná. Ale dúfam, že sa k tomu vrátia po voľbách.“
Jozef Uličný: „Život s nimi je hrozný. Nikdy neviete, čo vám kedy urobia. V Žehre žijem už vyše 40 rokov a mám veľa negatívnych skúseností. Správa, že by sme sa mohli oddeliť, ma potešila. Aj skutočnosť, že o tom budú rozhodovať v parlamente. Ale teraz som z toho znechutený. Neverím politikom, ich normálni ľudia vôbec nezaujímajú.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.