Vystavovali tam aj iné slovenské gotické diela. Dnes je socha Majstra Pavla u reštaurátorov v Levoči. Svoj domov má však v Prešove.
LEVOČA/PREŠOV. Výnimočné dielo museli odborníci aj zröntgenovať. Iba za pomoci zdravotníckej techniky sa im podarilo zistiť, aké opravy na soche Ježiša Krista sú nutné.
Dnes je socha v dielni Juraja Matáka. Ako reštaurátor sa zameriava hlavne na diela Majstra Pavla.
„Predpokladáme, že socha je približne z roku 1520. Vtedy mal Majster Pavol v Prešove dom. Je jedinečná tým, že Ježiša Krista zobrazuje v netypickej polohe. Poväčšine poznáme z tvorby umelcov motív Ježiša ako ukrižovaného na kríži,“ povedal nám J. Maták. Atypická je aj svojou výškou, meria len 71 centimetrov.
Čítajú z röntgenu
Nielen ľudia, ale aj sochy sa zvyknú ocitnúť na röntgenovom stole. „Je to bežné, využíva aj sa magnetická rezonancia. Bez poškodenia diela sa ukážu rôzne anomálie, kde sú klince, kde je vnútri poškodený materiál, prípadné trhliny. Ako lekár vie z röntgenového snímku vyčítať určité veci o zdravotnom stave človeka, u nás je to podobné v prípade umeleckých diel,“ vysvetlil reštaurátor z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči.
Sochu dávali do poriadku najprv dva mesiace pred výstavou. Vtedy odborníci stihli urobiť najnutnejšie úpravy.
„Odstránili sme premaľby a upravili dielo na výstavu. Potom sme spevnili drevo, postupne robíme tmelenia, dávame do poriadku dorezávky na vlasoch a prstoch na nohách. Dopĺňali sme kriedovú vrstvu, retuš,“ upresnil J. Maták.
Muž bolesti je neznámy
Socha patrí do kostola sv. Mikuláša v Prešove. Keďže však kvôli svojej výške nemala miesto na oltári, cirkev ju držala vo farskom úrade.
Ako nám povedal vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč, po dohode s cirkvou by jedinečná socha mala byť prístupná aj pre verejnosť. Muž bolesti je dielo takmer neznáme, vie sa o ňom iba v odborných kruhoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.