Tá zabráni ďalším priesakom do spodných vôd. Najhoršiu ekologickú záťaž v rámci Košického kraja a jednu z najťažších na Slovensku zrekultivujú za vyše 6 miliónov eur.
KROMPACHY. Na skládke pri vstupe do mesta v smere od Košíc leží niekoľko tisíc ton priemyselného odpadu. Mesto už podpísalo zmluvu o rekultiácii, financovanej zo zdrojov EÚ.
Úpravou prejde časť skládky, v ktorej sa hromadil priemyselný odpad z blízkej huty. Ide o plochu viac ako 66-tisíc metrov štvorcových. Rekultiváciou skládky dôjde k úprave podložia, ktorá zastaví zamorovanie spodných vôd.
Krompašania sa o dotáciu uchádzali trikrát. Až tretia žiadosť bola úspešná. „Projekt počíta s celkovými oprávnenými nákladmi vo výške 6,6 milióna eur. Z toho nenávratný finančný príspevok je vo výške 6,270 milióna eur. Zvyšných päť percent spolufinancuje mesto z vlastných zdrojov. Podarilo sa nám predať susedné pozemky. Peniaze z predaja pôjdu na spoluúčasť,“ vysvetlila primátorka mesta Iveta Rušinová (nez.).
Kúpno-predajnú zmluvu musí ešte odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo na najbližšom mimoriadnom rokovaní.
„Zelená lúka“ pre investorov
Ako zdôraznila primátorka, rekultivácia pomôže mestu a najmä ekológii. „Zväčší sa využiteľný intravilán mesta na rozvoj priemyselnej zóny. Táto časť mesta je limitovaná železničnou traťou a riekou Hornád, takže ďalšie rozširovanie bolo oklieštené. Prakticky tu vznikne zelená lúka pre potenciálnych investorov. Na strane druhej, čo je rovnako dôležité, je skutočnosť, že to pomôže ekológii. Rekultivácia bude riešená náročnými stavebnými prácami, ktoré zabránia ďalším priesakom do Hornádu,“ dodala primátorka.
Ťažké kovy i kyanidy
Skládka Halňa bola v prevádzke od začiatku 20. storočia do roku 2000. Do polovice šesťdesiatych rokov sem ukladali hlavne železorudnú trosku a odpady z hutníctva medi.
Od polovice šesťdesiatych rokov tu ukladali kaly z výroby medi, zinku, mangánu a kyseliny sírovej. Juhovýchodnú časť skládky od toho obdobia využívali aj ako skládku komunálneho odpadu.
Podľa odbornej štúdie zrážkové a podzemné vody premývajúce skládku produkujú skládkové výluhy priamo znečisťujúce rieku Hornád a jej sedimenty ťažkými kovmi. Nachádzajú sa tu aj nebezpečné kyanidy.
Na skládke sa tvorí prach s vysokým obsahom zdraviu škodlivých ťažkých kovov, čo predstavuje priame ohrozenie zdravia ľudí žijúcich v susedstve skládky.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.