O snahe zachrániť kaštieľ v Toporci (okres Kežmarok) sme písali už v máji minulého roku. Vtedy sa veci okolo jednej z najstarších kamenných stavieb na Spiši z 13. storočia, začali hýbať. Vlastníkom sa stalo občianske združenie Astra, ktoré sa neustále usiluje o obnovu kaštieľa. O grant z ministerstva kultúry požiadali už druhýkrát.
TOPOREC. „S prvou žiadosťou o grant neuspeli, zrejme bola po termíne,“ povedala Iveta Bujnová z popradského pracoviska pamiatkového úradu. Dodala, že najdôležitejšia je stabilizácia objektu a na to financie súrne potrebujú.
Hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová zdôraznila, že ak sa nestihne podať žiadosť do 30. decembra, nemôže byť zaevidovaná.
„Ak tú druhú stihli podať do tohto termínu, bude sa vyhodnocovať ako všetky ostatné, ktorých je vyše sedemtisíc. Do troch mesiacov sa rozhodne, či grantová komisia určí nejaké prostriedky tejto stavbe,“ vysvetlila hovorkyňa.
Chcú osloviť aj maďarského prezidenta
Rastislav Regec vstúpil ako aktivista do združenia Astra iba nedávno. „Pre provizórne prekrytie potrebujeme spevniť obvodové múry, domurovať vnútorné priečky a urobiť betónový veniec. Najnutnejšie veci sme už urobili. Spevnili sme klenby, aby nám cez zimu nespadli na hlavu. Vypratali sme to, čo sa dalo, a čakáme, čo bude ďalej,“ vysvetlil Regec.
Nechcú sa však spoliehať len na peniaze od štátu. „Pomáha, kto môže. Chceme osloviť aj maďarského prezidenta, pretože isté väzby tu sú,“ uviedol.
Prezradil aj možnosti využitia kaštieľa po oprave: „Môže pomôcť turistike, ak by sme vybudovali okolo kaštieľa gazdovský dvor s remeslami, zvieratami a ukážkami zo života v jeho slávnych časoch.“
Ľudia neveria
Regec tvrdí, že ľudia by boli radi, keby sa kaštieľ obnovil, len neveria, že sa to podarí. „Pred piatimi rokmi hovorili, že to spadne, dnes budova stále stojí,“ dodal.
Obyvateľka Toporca Anna Vnenčáková má na kaštieľ len dobré spomienky. „Bolo by to krásne, keby sa opravil. Toporec by mal viac možností a príchod turistov by do obce priniesol aj nejaké peniažky,“ povedala, no o tom, že sa to podarí, pochybuje: „Ťažko povedať, či je to reálne, lebo dnes tá budova vyzerá otrasne. Malo sa to urobiť už skôr. Moja mama tu robila kuchárku a je to naša pamiatka, tak držím palce.“
Potanko: Morálne obec ochotne pomôže
Starosta obce Jozef Potanko (SDKÚ–DS) chváli snahu združenia niečo s kaštieľom urobiť, no samospráva môže pomôcť iba v rámci možností.
„Obec ochotne pomôže, nie však finančne, ale morálne. Pri upratovaní pomáhali ľudia z aktivačnej činnosti,“ povedal a vysvetlil dôvody: „Doba je ťažká a my môžeme vrážať prostriedky len do majetku obce. Nemáme toľko, aby sme rozdávali,“ zdôraznil.
Vnučka Alberta Görgeya verí
Sedemdesiatročná Kornélia Medveczká je vnučkou Alberta Görgeya, posledného mužského potomka rodu Görgeyovcov, ktorí tento kaštieľ postavili. Teraz žije v Bratislave a snaha vrátiť kaštieľu zašlú slávu ju potešila. „Som veľmi rada, že po dlhej dobe sa tam niečo deje a že ten kaštieľ snáď nepadne úplne. Pamätám si ho ešte zariadený. Žila tam ešte moja stará mama,“ prezradila.
Vždy jej bolo ľúto, že kaštieľ chátra. „Zarmútilo ma tiež, že okolie je celé zničené. Ten kaštieľ má význam hlavne vtedy, ak bude mať okolo seba vytvorené zázemie,“ dodala.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.