Hlavná kontrolórka mesta Spišská Nová Ves preverovala dodržiavanie prevádzkového poriadku pohrebísk. Zistila, že kamenárske firmy nedodržiavajú rozmer pohrebného miesta, čím porušujú platné nariadenie mesta. Správca cintorína oponuje, že ide o hroby z povojnových rokov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Hlavná kontrolórka zistila, že zo 639 hrobových miest bola pri 219 prekročená pochovávacia plocha. To v prepočte znamená 77,52 metra štvorcového.
Takáto plocha by stačila na 23 hrobov. Následkom toho uličky medzi hrobmi nemajú predpísaný rozmer a prístup k hrobovým miestam je problematický. V niektorých prípadoch až znemožnený.
Správa cintorína v Spišskej Novej Vsi obhospodaruje dva cintoríny. Jeden v centre na Levočskej ulici, miestnymi nazývaný starý, a nový cintorín za podjazdom na Cintorínskej ulici.
Správca cintorína Ján Ondruš poukazuje na to, že uvedené závery sa týkajú len starého cintorína, ktorého vznik sa datuje k roku 1849.
„V povojnových rokoch tu pochovávali zosnulých v jednoduchých hroboch. Chodníky vtedy boli dostačujúce. Postupom času hroby začali upravovať a obkladať rámami. Bolo to zhruba pred 50 rokmi, kedy toto nariadenie mesta nejestvovalo. Uvedomujeme si, že na niektorých miestach sú hroby natlačené, čo sťažuje prístup k nim. Takýto stav sme prevzali, s tým sa nedá nič robiť,“ hovorí Ján Ondruš.
Kamenári nič neporušili
Na starom cintoríne sa pochováva aj v súčasnosti. „Rámy na hroboch sa nemenia. My dávame len súhlas na umiestnenie panelov do jestvujúceho starého rámu. Novovykonávané stavebné práce prísne kontrolujeme a nestretol som sa ani s jedným prípadom, aby bolo kamenármi porušené záväzné nariadenie, “ tvrdí J. Ondruš.
Kamenárka Lenka Duláková prízvukuje, že kamenárske firmy vykonávajú túto činnosť len na základe stavebného povolenia, ktoré presne stanovuje rozmery hrobu 130 na 235 cm.
„Naši klienti si v súčasnosti želajú žulový rám namiesto v minulosti používaného kameninového materiálu. Hrúbka jednotlivých stien je teraz o niekoľko centimetrov menšia. Pri oprave a jeho asanácii je hrob dokonca užší, čím vznikne väčší medzihrobový chodník,“ vysvetľuje L. Duláková.
Nespokojní pozostalí aj hrobári
Pani Anna žije v Čechách a na hroby svojich rodičov na starom cintoríne prichádza len príležitostne.
„Nepáči sa mi, ako sú hroby na seba natlačené. Kým žil otec, nemohol sa dostať k hrobu mamky. Mal zdravotné problémy, bolo to veľmi obtiažne. Neskôr už len prosil iných pozostalých, aby niekto odniesol kyticu kvetov či zapálil na pomníku sviečku,“ spomína.
Zuzana H. sa k rodinnému hrobu môže dostať len tak, že musí stúpiť na rám. „Ľudia sú citliví, rozumiem im. Niektorí to berú ako neúctu voči zosnulým. Ale ja sa inak k hrobu nedostanem.“
„Uvedomujeme si, že tento stav je dlhodobý. Ale cieľom našej kontroly bolo zastaviť to, aby už žiadny hrob nebol väčší. Preto boli v novom záväznom nariadení sprísnené podmienky. Nariadenie presne stanovuje, za čo a koľko zaplatí občan pri nedodržiavaní hrobového poriadku,“ upresnila hlavná kontrolórka mesta Hyacinta Zozuľáková.
Názor
Nespokojní sú aj hrobári
Hrobári majú problém s vykopávaním hrobov, pretože musia dávať pozor na susedné hroby. Zeminu vyvážajú ďaleko, pretože nie je miesto, kde by ju nechali.
„Pri pohreboch sme veľmi opatrní. Ťažko sa pohybujeme s truhlou, musíme dávať pozor pod nohy a zároveň na pomníky. Pozostalí neraz šomrú, keď kľučkujú pomedzi hroby,“ vysvetľuje hrobár Lukáš Vojtilla.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.