Pri požiari prišla o život 26–ročná matka Zuzana Polhošová spolu so svojím synom Sebastiánom a dcérou Evou.
HUNCOVCE. Pohreb obetí požiaru sa začal včera o jednej popoludní v dedine za účasti miestneho farára.
Obrad pri hrobe sprevádzali veľké emócie. Padali aj vyhrážky. Nakoniec sa vášne upokojili, po krátkom smútočnom obrade nad hrobom bolo za dvadsať minút po všetkom. Obete novoročnej tragédie pochovali v spoločnej truhle.
Rozlúčila sa blízka aj vzdialenejšia rodina. Prišla približne šesťdesiatka trúchliacich, nechýbali ani prizerajúci sa.
„Tragédia nás všetkých v osade zasiahla. Tí, čo im zhoreli domy, nemajú kam ísť. Keby bolo vonku aspoň teplo, ale je zima. Teraz bývajú u našej tety v chatrči. Poznali sme ich, boli naši susedia,“ povedal Kamil Vlkolenský.
Všetci v osade pomáhajú
V dedine už prebehla zbierka na pomoc obetiam aj pozostalým. „To zhorela moja sesternica aj s deťmi. Ich rodina nemá kde bývať, ale starosta sľúbil pomoc. Keď horelo, už sa im nedalo pomôcť,“ povedal člen zdrvenej rodiny Polhošovcov Dušan.
Sestra nebohej Soňa Polhošová ťažko hľadala cez nárek slová. „Nemôžem ani hovoriť,“ žialila.
„Nepoznal som ich. Ja som spal, nevidel som ani oheň, až ráno zhorenisko. Všetci v osade im pomáhame, aj veci sme im dali,“ povedal obyvateľ osady Roman Polhoš.
Hľadajú východiská
Starosta obce Huncovce Jozef Majerčák (nez.) preveruje zákonné nároky postihnutých ľudí: „Hľadáme možnosti, ako nájsť východiská zo vzniknutej situácie.“
V štyroch zhorených chatrčiach bývali mnohopočetné rodiny, bez strechy nad hlavou ostalo 46 ľudí. „Týchto ľudí prichýlili rodinní príslušníci a známi, bývajú aj v pivniciach domov. Postihnutým bola poskytnutá nevyhnutná pomoc v podobe šatstva. V obci sa zvoláva zastupiteľstvo, na ktorom sa budú riešiť otázky finančnej pomoci a ďalšie kroky,“ dodal.
Príčiny požiarov sú rovnaké
V poslednej dobe dochádza často k požiarom v rómskych osadách. „Keď to vezmem všeobecne v rámci celého Slovenska, ide o neznalosť a nedodržiavanie právnych predpisov,“ povedal zisťovateľ príčin požiarov kežmarských hasičov Kamil Derner.
„V mnohých prípadoch sú to nelegálne stavby, obsahujú rôzne horľavé konštrukcie ako drevo, textílie, plasty. Z toho si vytvoria jednoduché obydlia, v nich používajú netypizované pece, nedostatočné vyústenia komínov strešnou konštrukciou, nedodržujú odstupové vzdialenosti domov,“ uviedol hlavné dôvody požiarov.
„Predchádzať tomu sa dá jedine dodržiavaním právnych predpisov. Ako ich však prinútiť, aby ich dodržiavali?“ netuší ani Kamil Derner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.