Boja sa, že silný vietor môže s nimi naložiť ako so zápalkami. Stĺpy sú majetkom Slovak Telekomu a mali by byť funkčné. Ľudia z ulice nám povedali, že sú staré asi 50 rokov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zaujímavú skúsenosť má obyvateľka ulice, ktorá rekonštruuje svoj dom. Stĺp jej prekáža, pretože chce osadiť novú bránu. Vlastník jej písomne odpovedal, že prekládku si musí zaplatiť sama. Ide asi o 680 eur.
Najhoršie to vyzerá pred domom Jozefa Ochotníckeho. Stĺp je tu poriadne naklonený, vyzerá, že sa už –už dotkne oplotenia domu.
„Stĺp je lákadlom pre psy, ale to je druhoradý problém. Čoraz viac sa nakláňa, doslova pravidelne ho kontrolujem. Dom sme si pre istotu dali poistiť. Bojíme sa hlavne, keď je poriadna búrka a vietor. Je riziko, že spadne do našej záhradky a poškodí nám strechu a okná,“ povedal nám J. Ochotnícky.
Miestni pochybujú o tom, či sú tu stĺpy vôbec potrebné. Jeden z obyvateľov nám opísal svoju skúsenosť:
„Bývam tu od roku 1975, stĺpy tu už vtedy boli. Tie drôty sú neestetické a otázna je aj kvalita. Chcel som na telefón napojiť internet. Jeden deň som zmluvu podpísal, na druhý deň ma správca žiadal o zrušenie. A to iba preto, že vraj táto sieť je nekvalitná a nevyhovuje pre internet. Som teda bez neho,“ vysvetlil Zoltán Oelschlägeer.
Situáciu monitorujú
„Situáciu ohľadom telekomunikačného vedenia v predmetných lokalitách Spišskej Novej Vsi monitorujeme. Telekomunikačné vedenie je funkčné. Prípadnú výmenu stĺpov zvážime a bude predmetom interných analýz v najbližšom období. V tomto prípade by náklady na výmenu stĺpov hradila naša spoločnosť,“ povedal nám hovorca spoločnosti Slovak Telekom Andrej Gargulák.
Iné však je, ak obyvateľ ulice požiada o prekládku z iných dôvodov ako bezpečnostných.
„Ak ide o posunutie stĺpu telekomunikačného vedenia na žiadosť obyvateľa, napríklad z dôvodu prístupu na pozemok a podobne, postupujeme v súlade s platnou legislatívou. Podľa zákona ide v takomto prípade o vyvolanú investíciu, náklady ktorej hradí žiadateľ. V prípade, že nám žiadateľ pošle potrebný písomný súhlas s hradením nákladov na odstránenie stĺpa, môžeme začať s prácami na jeho likvidácii či premiestnení,“ vysvetlil nám hovorca, prečo od jednej z obyvateliek ulice žiadali zaplatiť 680 eur.
Mesto im chce pomôcť
Korzár sa obrátil aj na mestský úrad. Ako nám povedal Peter Klein z referátu krízového riadenia, odporúča ľuďom problém riešiť predovšetkým s vlastníkom stĺpov.
„Neevidujeme žiadny podnet od ľudí. Ak však nebudú obyvatelia tejto ulice úspešní v rokovaní s vlastníkom, nech sa obrátia na príslušný mestský výbor. Mesto sa im bude snažiť vyjsť v ústrety s riešením problému,“ zaujal stanovisko P. Klein.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.