STARÁ ĽUBOVŇA. V januári sa zamestnanci prevádzky Panasonic v Starej Ľubovni dozvedeli nepríjemnú správu. Až deväťdesiat z nich dostalo oznámenie o ukončení pracovného pomeru. Úrad práce tak zaregistroval hromadné prepúšťanie.
ĽUBOTÍN. Vážna nehoda zrejme s poriadne náhodným priebehom sa stala koncom januára v Ľubotíne. Tehlu položenú na ceste vystrelili pneumatiky nákladného auta priamo do hlavy 11-ročného chlapca. Ten upadol načas do bezvedomia.
STARÁ ĽUBOVŇA. Vo februári spustili organizátori zo združenia Naša Ľubovňa petíciu za lepší stav ciest v regióne. Iniciatíva sa neskôr ukázala ako účinná, opravilo sa totiž niekoľko kilometrov ciest nielen v okrese, ale aj v smere na Kežmarok a Bardejov. Od ideálneho stavu však majú stále ďaleko viaceré vozovky.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na prvej riadnej schôdzi v Starej Ľubovni sa zišli vo februári poslanci. Už vtedy sa začali viaceré konfrontácie medzi nimi a vtedy novozvoleným primátorom. Nezhody spôsobilo napríklad primátorovo menovanie šéfa Slobytermu. Rozruch priniesol aj primátorom objednaný audit mestských firiem. Pochybnosti boli privolané aj v súvislosti s transparentnosťou nákupu vozidiel pre mesto, kde podmienky zadávala radnica. Zásadné nezhody medzi poslancami a primátorom rezonovali aj na ostatných rokovaniach mestského parlamentu.
LOMNIČKA. Obrovská ľudská tragédia sa stala pri požiari domu v Lomničke. V chudobou poznačenom rodinnom dome zahynula matka a jej štyri deti. Spálené telá pochovali do jednej rakvy. Po niekoľkých dňoch pribudol k piatim obetiam aj otec mŕtvych detí. Nešťastie si tak vyžiadalo až šesť ľudských životov.
LOMNIČKA. Veľká vlna odporu vypukla v Lomničke proti tunajšej starostke a právničke obce. Ženám vyčítali svojvoľné narábanie s funkciou i financiami obce. Organizovala sa aj petícia, do ulíc vychádzali ľudia s transparentmi. Tých ale často burcovali niektoré záujmové skupiny aj z mimovládnych organizácii. Po niekoľkých týždňoch nastal v obci relatívny pokoj.
STARÁ ĽUBOVŇA. Skanzen v Starej Ľubovni sprístupnili v máji pre nevidiacich a slabozrakých. K dispozícii je tabuľa v Braillovom písme, vodiace línie, ktoré umožňujú ľahšie prechádzanie hendikepovaným, či dobre hmatateľné makety dreveníc. Išlo o prvú expozíciu tohto druhu na Slovensku.
REGIÓN. V júli opäť vyčíňala voda. Až desať obcí vyhlásilo tretí stupeň protipovodňovej aktivity. Voda zaplavila viaceré objekty či iné plochy. Našťastie živel nepretrvával dlho, spôsobil však viaceré škody. Jednou z nich bol aj strhnutý most pri Ľubovnianskej minerálke (na snímke).
PODOLÍNEC. Poslanci v Podolínci zrušili v októbri hracie automaty. Umožnila im to zmena zákona o hazardných hrách. Podolínec sa svojím rozhodnutím stal druhým mestom na východnom Slovensku.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na Ľubovnianskom hrade v októbri dokončili rekonštrukciu renesančného paláca. Trojročná prestavba stála celkovo 1,7 milióna eur. Obnovený palác sa stal pýchou hradu a v najbližšej sezóne bude zaiste priťahovať aj turistov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Svoju nespokojnosť a najmä ďalšiu neochotu trpieť nezáujem zo strany spoločnosti ukázali koncom roka obyvatelia Podsadku. Výzvou a protestmi sa obrátili na mestský úrad, aby sa začal zaujímať aj o problémy bežných ľudí. Dotknutí obyvatelia totiž videli väčšinovú snahu pomáhať iba tunajším ľuďom z osady. Vraj tu musia znášať ich kriminalitu i šantenie (ilustračné foto). Mesto sa nakoniec pod tlakom verejnosti začalo o problémy Podsadčanov viac zaujímať.
STARÁ ĽUBOVŇA. Zo strany obvodného úradu v Starej Ľubovni vyšla koncom roka iniciatíva o zavedení vlakového spojenia s Poľskom. Iniciátorka Zita Pleštinská chce spolu s ďalšími spojazndiť železnicu medzi Popradom, Starou Ľubovňou, Plavčom a Poľskom. Ide o postupné návrhy, ktoré chcú kompetentní presadiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.