Pôžička je zahrnutá v budúcoročnom rozpočte, ktorý schválili poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
LEVOČA. Hoci samotný rozpočet schválili poslanci po dlhšej diskusii, čerpanie úveru nikto nekomentoval ani nespochybnil. Kritiky sa zdržali koaliční, ale aj opoziční poslanci.
„Úverové zdroje vo výške 275-tisíc eur využije mesto na spolufinacovanie projektu hnedý priemyselný park,“ povedala nám vedúca finančného oddelenia na mestskom úrade Mariana Kellerová. Na stavbu celého areálu dostalo mesto peniaze zo štátnych zdrojov vo výške takmer 6 miliónov eur.
Okrem toho požičané peniaze mesto investuje aj do rekonštrukcie južnej časti námestia, pôjde o 166-tisíc eur. S prácami začnú v marci, z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja dostanú takmer 922-tisíc eur.
Pôžičku chce mesto čerpať aj kvôli oprave miestnych škôl. Školské zariadenia tu za posledné roky vynovujú postupne, v blízkej budúcnosti by mali prísť na rad základné školy na uliciach Francisciho a Gašpara Haina.
Poslanci mlčali
Na to, že poslanci schválili čerpanie úveru bez jedinej pripomienky, zastupujúci primátor Ján Babej (SDKÚ – DS) reagoval: „Z rôznych grantov dostaneme na investičné akcie viac ako 6 miliónov eur. Nutné je však naše spolufinancovanie, a to celkovo vo výške 12 percent. Bolo by preto na škodu veci, keby sme o tieto peniaze prišli. Ak by sme chceli v meste investovať, museli by sme dlhodobo šetriť a je otázne, či by sa nám vôbec podarilo dať dohromady tak veľký balík peňazí."
Úverová zaťaženosť mesta Levoča je dnes aj so započítanou novou pôžičkou na úrovni 30 percent. Podľa zákona sa samosprávy môžu zadlžiť maximálne do výšky 60 percent skutočných bežných príjmov v predchádzajúcom roku.
Hoci Levočania sú, ako sa povie, v dobrých číslach, ďalšie úvery si v budúcnosti nemôžu dovoliť. „Ak sa nezmenia príjmy mesta, nemôžeme viac zaťažiť bežný rozpočet,“ vysvetlila M. Kellerová.
Mali takmer aj hraničnú zadlženosť
Levoča má dnes aj s novým úverom celkové dlhy vo výške takmer 2 700 000 eur. V budúcom roku minú na splátky takmer 200-tisíc eur. V období od roku 2006 brali pôžičku na výkup pozemkov v hnedom priemyselnom parku a v lokalite, kde by mali stavať záujemcovia rodinné domy.
V minulom volebnom období to bola zase pôžička na spolufinancovanie projektov a na stavbu cyklochodníka. V novodobej histórii Levoče bola najvyššia úverová zaťaženosť mesta na úrovni 58 percent.
Analytik: Dlhov sa netreba báť
Bankový analytik Juraj Valachy tvrdí, že samosprávy by sa nemali báť dlhov, aj keď momentálne každý skloňuje slovo kríza.
Mala by však platiť zásada, že požičané peniaze musia mať ekonomickú návratnosť, aj keď by to malo trvať dlhšie obdobie.
„Napríklad, ak mesto investuje peniaze do rozšírenia výroby alebo vytvára podmienky pre príchod investora. Neodporúčam však požičiavať si na opravy chodníkov a ciest. Čerpanie úveru na spolufinancovanie priemyselného parku je podľa mňa v poriadku, pretože pre mesto to znamená priemyselný aj ekonomický rozvoj. Podobne je to aj s investíciou do školskej infraštruktúry, mesto ušetrí na energetických nákladoch. Počkal by som však s rekonštrukciou námestia, v týchto náročných ekonomických časoch nejde o nevyhnutnú investíciu,“ zaujal stanovisko J. Valachy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.