POPRAD. Podľa predavača Matúša Šmelka bolo cítiť záujem ľudí už od rána.
„Zatiaľ viac kupujú cudzinci, domáci prichádzajú až tesne pred Štedrým dňom,“ povedal.
Kapry doviezli z južných Čiech a vo fontáne je ich vyše tony. „V Čechách sú oveľa lepšie podmienky pre chov kaprov. Tieto sú z jazier, nie z potokov,“ vysvetlil Šmelko. „Predávame najmä tie väčšie, už sme predali jedného aj štvorkilového,“ pochválil sa.
Iba ako atrakcia
Pri fontáne sme natrafili na rôzne názory. Najskôr sa pristavili rodinky, ktoré to vnímali skôr ako atrakciu. „Je to pekné, ale my doma kapra nemusíme,“ prezradil Peter Dinda.
Ján Koľ má iný názor: „Nepáči sa mi to, ryba má mať svoje miesto. Kapor je ale tradícia a kvôli vnukovi ho kupujem,“ dodal.
Rodinka Halčinovcov prišla s jasným cieľom kúpiť kapra. „Dlho sme doma takú tradíciu nemali, ale odkedy som sa oženil, tak mi to zachutilo,“ uviedla hlava rodiny Ján Halčin. Tradíciu kapra doma zaviedla jeho manželka Anka. „Ja si na Vianoce nepamätám nič iné. Iba moja sestra, ktorá sa raz kosťou z kapra dusila, kupuje teraz niečo iné,“ doplnila.
Súcit s obľúbenou vianočnou rybou prejavila ich dcérka Anička: „Vždy sa na kapra teším, ale na tanieri mi nechutí. Hrám sa s ním, keď je vo vani a potom mi ho je ľúto.“
Ondrej Gurník si pamätá časy, keď bol o živého kapra obrovský záujem. „Niekedy stálo pred obchodom s kaprami vždy množstvo ľudí. Ja ich kupujem každý rok,“ uzavrel.
Kapry budú vo fontáne plávať až do 23. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.