Nemocnicu Tatra otvorili 10. decembra 1911 v popradskej mestskej časti Spišská Sobota. Minulý piatok, teda presne o sto rokov, si účastníci spomienkového stretnutia pripomenuli jej vzácne jubileum. Na hroby štyroch bývalých riaditeľov dnes už neexistujúcej nemocnice položil vence aj súčasný generálny riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč.
SPIŠSKÁ SOBOTA. Na miestnom cintoríne sa zišli tí, ktorí si chceli uctiť pamiatku významných osobností z čias Spišskosobotskej nemocnice. Tá by sa v sobotu „dožila“ sto rokov. Bola priamym predchodcom súčasnej nemocnice v Poprade.
„V tejto nemocnici sa za sto rokov vystriedalo množstvo lekárov, ktorí sa natrvalo zapísali do histórie medicíny v Poprade, a preto si myslím, že poctu si táto inštitúcia zaslúži,“ povedal spoluorganizátor stretnutia a predseda Občianskeho združenia Brokoff Mikuláš Argalács.
Podľa neho sa názory o histórii nemocnice rozchádzajú. „Hovorí sa, že to bola prvá nemocnica v Poprade. Ja som však zistil, že to vôbec nie je pravda,“ prezradil Argalács, ktorý odhalil nové skutočnosti v starých novinách.
„V roku 1901 zasadala Subkarpatská komisia Uhorského Červeného kríža, ktorá zabezpečovala dobročinnú tanečnú zábavu v Poprade na podporu nemocnice v Poprade a podporu budúcej nemocnice v Spišskej Sobote. To znamená, že už vtedy bola v Poprade nemocnica, ale nikto o nej nevie,“ objasnil.
Uctili si štyroch
Všetci prítomní na cintoríne v Spišskej Sobote v piatok rozjímali nad hrobmi štyroch vzácnych ľudí, bez ktorých by tunajšia nemocnica nebola nemocnicou.
„Doktor Augustín Szász bol iniciátorom a prvým riaditeľom nemocnice. Bola to všestranná osobnosť a kvalitný lekár. Doktor Ladislav Gattinger bol jeho zať a skvelý chirurg. Stal sa druhým riaditeľom nemocnice a zaslúžil sa o jej postupné rozširovanie. V poradí štvrtý riaditeľ nemocnice bol doktor Viliam Solárik, ktorého staršia generácia v Poprade považuje za legendu. Rovnako bol vnímaný doktor Aladár Schweitzer,“ vymenoval Argalács, ktorému je ľúto, že na území bývalej nemocnice neostalo nič okrem dvoch stĺpov pôvodnej vstupnej brány.
„Všetko odvial čas a buldozéry. Aspoň nejaká malá pamiatka, ktorá by pripomínala, že na tomto mieste bolo niečo významné, mi veľmi chýba,“ dodal.
Fakty
Tekáč porovnával
Stretnutia sa zúčastnil aj súčasný generálny riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč, ktorý položil ako prvý vence na pomníky vzácnych lekárov. „Pred sto rokmi to bolo určite o veľkom sebaobetovaní. Pán doktor Szász a ľudia okolo neho museli do toho vložiť svoje majetky, aby mohla nemocnica slúžiť všetkým. Dnes má nemocnica v Poprade 622 lôžok a ročne hospitalizujeme viac ako 25 000 pacientov. Ošetríme viac ako 650 000 pacientov,“ porovnal riaditeľ.
Nezabudol pripomenúť, že oslavy storočnice budú pokračovať. „Devätnásteho decembra sa zídeme na kultúrno-spoločenskom podujatí v dome kultúry,“ dodal.
mv
Spomienky lekára
Kariéra I. Cpina je spätá s Popradom
Jedným z lekárov, ktorých celá kariéra je spätá s nemocnicou v Poprade, je chirurg Igor Cpin. „Spomienky na nemocnicu sú iba pozitívne. Hneď po promócii som podpísal na riaditeľstve vstup do špitála a bol som šťastný, že mám prácu,“ zaspomínal.
V Spišskej Sobote pracoval od roku 1967 do roku 1974. „To bol aj koniec tejto nemocnice. Nie však preto, že bola zlá, ale preto, že bola predimenzovaná. V niektorých izbách ležali aj desiati pacienti súčasne,“ zdôraznil. l Hneď po zániku starej prestúpil Igor Cpin do novej nemocnice, v ktorej skončil len pred dvoma rokmi.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.