SLAVEC/GOMBASEK. Od objavenia Gombaseckej jaskyne uplynulo 60 rokov.
Dobrovoľní jaskyniari pod vedením Viliama Rozložníka sa dostali do podzemných priestorov jaskyne v Slovenskom krase, len niekoľko kilometrov od Rožňavy, koncom jesene 1951. O štyri roky neskôr bola po potrebných úpravách sprístupnená.
Miestni obyvatelia vtedy netušili, že táto jaskyňa s jedinečnými krasovými útvarmi sa stane reprezentatívnou lokalitou Slovenska a zároveň súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. O Gombaseckú jaskyňu sa stará organizácia Ministerstva životného prostredia SR - Správa slovenských jaskýň.
Jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou s rozsiahlym povrchovým ochranným pásmom a ročne si ju pozrie vyše 10-tisíc návštevníkov.
Z celkovej doteraz preskúmanej dĺžky 1 525 m je sprístupnených 285 m. V Gombaseckej jaskyni sa pred časom uskutočnili dôkladné klimatologické, geomorfologické a geologické výskumy. Využívala sa aj na liečbu chronických a alergických chorôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.