POPRADSKÉ PLESO. Bývalý dobrovoľný horský záchranár v oblasti Malej Fatry, Marián Ondrejkovič si na symbolický cintorín prišiel uctiť svojich šiestich kamarátov. Postupne obišiel všetkých šesť tabuliek. „V roku 1966 sme začali liezť. Niektorí, žiaľ, cez sito neprešli. Tí, čo žijeme, sa v tomto krásnom prostredí stretávame každý rok,“ rozprával nám Ondrejkovič.
Záchranára od hôr neodradila ani krutá smrť kamarátov. „Pracovali sme na sebe ďalej aj po ich smrti. Pri ďalších výstupoch sme sa chceli vyhnúť chybám, o ktorých sme tušili, že oni ich urobili,“ odpovedal.
Zimomriavky na tele
Zaspomínať na svojho príbuzného, ktorý tragicky zahynul pri zostupe z Bradavice, prišla aj Katarína Ivanová s manželom a bábätkom. Michaele Strakošovej z Česka pri prechádzke pomedzi tabuľky na obete hôr idú až zimomriavky po celom tele. „Pôsobí to na mňa hrozne. Keď som tu bola prvýkrát, plakala som,“ povedala.
Sedem tabuliek, deväť nových obetí
Symbolický cintorín sa tento rok rozšíril o sedem nových tabuliek. „Sú to tabuľky obetiam, ktoré zahynuli v predchádzajúcich rokoch. Do smutnej kroniky Tatier pribudlo tento rok ďalších deväť mien. Odvtedy, ako sa začala kronika viesť, je to už 1129 životov, ktoré vyhasli vo Vysokých Tatrách,“ povedal dobrovoľný záchranár a šéf Tatranskej horskej služby Jaroslav Švorc.
„Niektoré tabuľky sú už neaktuálne, budú sa odstraňovať, iné sú vo veľmi zlom stave. Nie každá obeť Tatier má tabuľku. Je to vec pozostalých, ktorí požiadajú vedenie symbolického cintorína a predložia k tomu príslušné doklady. Cintorín na Popradskom plese je pietne miesto, ktoré si plní motto: Nech mŕtvym slúži na pamiatku a živým pre výstrahu,“ uzavrel Švorc.
Tohtoročné obete Vysokých Tatier
K 29. októbru 2011 v Tatrách tragicky zahynulo celkove 1 129 obetí. Za posledných desať rokov prišlo o život 98 obetí.
1. novembra 2010 - zahynula 58–ročná horolezkyňa z Poľska pri výstupe na Havran v Belianskych Tatrách. Pošmykla sa a neprežila niekoľkometrový pád.
6. februára 2011 - zahynul 33–ročný maďarský horolezec pri zostupe z Lomnického štítu. Štvorica Maďarov tam strhla lavínu.
6. marca 2011 - zahynula 23–ročná lyžiarka z Poľska. Na zjazdovke Štart neprežila náraz do skál a stromov.
7. júna 2011 - zahynul 53–ročný turista z Estónska. Na školskom výlete spadol priamo pred očami svojich žiakov pri Studenovodských vodopádoch do vodopádu.
23. júna 2011 - zahynul 73–ročný turista zo Slovenska – v doline Kežmarskej bielej vody utrpel náhly srdcový kolaps.
24. júna 2011 - zahynul 20 ročný poľský horolezec po 200–metrovom páde pri výstupe na Mlynárovu vidlu.
14. augusta 2011 - pod Mengusovským Volovcom našli kostrové pozostatky neznámeho muža. Doklady a oblečenie hovoria, že šlo o Poliaka.
25. augusta 2011 - náhodný turista našiel v žľabe spadajúci do Furkotskej doliny mŕtvolu neznámeho muža.
25. augusta 2011 - zahynul 34–ročný horolezec zo Slovenska. Počas túry na Gerlach sa zrútil z hrebeňa a padol až do doliny.
19. júla 2011 – zomrel na následky ťažkej choroby známy horolezec Ivan Gálfy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.