Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KEŽMAROK. V septembri ponúkal Úrad práce v Kežmarku tristo ľuďom za prácu pri páse výplatu v čistom 500 až 600 eur.
„Robili sme výberové konanie pre automobilku Peugeot do Trnavy. Okrem zaujímavého zárobku mali zdarma ubytovanie, dvakrát náhradu cesty z Kežmarku a jedno teplé jedlo do dňa. Z tristo pozvaných prejavilo záujem o prácu iba jedenásť ľudí,“ informoval šéf Úradu práce v Kežmarku Ivan Kotora.
Túto pracovnú ponuku ponúkol úrad práce mladým ľuďom bez záväzkov, ktorí neboli na prácu viazaní miestom bydliska.
Nezamestnanosť v okrese je 8 827 ľudí
V okrese Kežmarok je aktuálne bez práce 8 827 ľudí, čo predstavuje 29,5%. Kotora hovoril, že nezamestnanosť sa v okrese pohybuje od 28% do 29,5%.
„V marci sa začínajú sezónne práce, trošku sa to zníži. V septembri je prítok absolventov a zase sa to zvýši,“ uviedol Kotora.
Najviac uchádzačov o prácu je z radov s nízkym vzdelaním. „Sú to ľudia s nedokončenou alebo ukončenou základnou školou (ZŠ), taktiež s výučným listom. Predstavuje to 75% nezamestnaných,“ upresnil riaditeľ úradu práce.
Na kežmarskom úrade práce majú aj niekoľko rekordérov v dlhodobej nezamestnanosti.
„V evidencii máme 1000 ľudí, ktorí sú u nás viac ako desať rokov. Máme však prípady, ktoré sú v evidencii viac ako dvadsať rokov. Hlásia sa od roku 1991, keď vznikli úrady práce,“ priblížil Kotora.
Práca - strata príjmu
Podľa Kotoru je pre 6 000 ľudí z 8 827 uchádzačov práca zbytočná. „Vďaka nastavenému sociálnemu systému zamestnanie pre nich znamená stratu príjmu,“ dodal Kotora.
Šéf úradu práce tvrdí, že ľudia zaradení v sociálnej sieti by kvôli práci prišli o množstvo sociálnych dávok, rôznych príspevkov za dochádzku do školy, na dopravu, na stravu, na učebné pomôcky, na bývanie a množstvo ďalších ako aktivačný či ochranný.
Ak by šli napríklad rodičia s troma deťmi do práce za minimálnu mzdu, prilepšili by si dokopy o 65 eur. V prípade piatich detí by si prilepšili o 150 eur.
„To je rozdiel medzi mzdou a sociálnym systémom. V súčasnej dobe to pre nich nie je zaujímavý benefit,“ dodal Kotora.
Dlhodobo nezamestnaným sa neoplatí zamestnať aj kvôli priestupkovej imunite a rôznym nedoplatkom. Od občanov v hmotnej núdzi sú všetky finančné pohľadávky nevymožiteľné.
„Tak isto je to aj s priestupkami. Rovnako ako poslanci NR SR majú priestupkovú imunitu aj sociálne vylúčené osoby. Jazdia bez ešpézetiek, bez vodičákov a nič sa nedeje,“ uzavrel riaditeľ úradu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.