v.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Lipa rastie pred oknami Milana Klempaya z Ferčekoviec. Keď sa sem sťahoval, netušil, že na pozemku sa nachádza takýto unikát.
Až pri vybavovaní stavebných povolení narazil na isté „obmedzenia“. Dôvody, čo môže, resp. nemôže na pozemku vykonať, ho však potešili. Z lipy v záhrade mal ihneď radosť.
Ničivý vietor
Lipa má priemer koruny 28 metrov. Do zoznamu chránených drevín ju zapísali v roku 2000. Na vzácny strom upozorňuje aj tabuľka umiestnená pred domom.
Ako nám prezradil, osadil ju v týchto dňoch, aby sa okoloidúci či návštevníci Ferčekoviec o lipe čosi dozvedeli. V krátkom curriculu vitae tejto krásavice sa dozvieme aj to, že ju pred štyrmi rokmi poškodila búrka sprevádzaná silným vetrom.
„Pamätám si, podvečer som sa vracal domov. Išiel som na bicykli smerom od Novoveskej Huty. Už vtedy sa začalo zmrákať. Prišla čierňava, doslova tmavý pás sa tiahol nad lipou. Vietor začal silno fúkať, prišla búrka. Z okna domu som sledoval, čo sa bude diať. Vietor zlomil niekoľko konárov v korune. Časť spadla na zem, zlomila mi plot, časť ostala zakliesnená v korune. Vietor bol taký silný, že popadané konáre odfúklo až na druhý breh potoka za cestou,“ líčil udalosti domáci pán.
Lipu zachránili
Majiteľ pozemku polámané konáre odpratal, o odborné ošetrenie stromu sa postarali ochranári zo Správy Národného parku Slovenský raj. Konáre, ktoré ostali visieť v korune, orezali, do koruny osadili pružné spevňovacie laná. Lipu ošetrili. Dodnes ju monitorujú, zabezpečujú špeciálnu ochranu. Celoročnú starostlivosť jej poskytuje majiteľ domu.
„Špeciálnu starostlivosť nevyžaduje. Navyše, keď prežila 300 rokov, ja šikovnejší ako príroda nebudem,“ vtipne poznamenal.
O strom v jeho záhrade sa zaujímajú aj okoloidúci. Sem-tam sa niekto zastaví, pozrie, lipu odfotí. „Raz sem prišli nejakí ľudia až z Čiech. Chceli si strom objať, aby načerpali silu. Nemal som problém pustiť ich do záhrady. Bolo to milé. Kto má rád prírodu, lipa ho zaujme na prvý pohľad, kto k nej vzťah nemá, o strom sa nezaujíma,“ zamyslel sa a vzápätí nám o lipe čosi viac prezradil.
„Deti sú nadšené, keď zhadzuje listy. Lístím v hrúbke 10 cm pokryje takmer celý dvor. Máme čo upratovať. Menší problém je s opadaním kvetov. Tie zhadzuje po celý rok, až do jari, kým nezapučia nové. Keď padajú, dostanú sa všade, i do odkvapových rúr. Musím ich pravidelne čistiť, aby ich neupchávali. Aj v zime, keď môže voda zamrznúť a celkom upchať odkvap. Ale dá sa to zvládnuť.“
Lipový čaj
Na druhej strane sa lipa vie svojmu susedovi odvďačiť. „Z lipových kvetov si varíme výborný čaj. Keď ich mám veľa, dám aj známym. V lete, keď kvitne, je tu neskutočne veľa včiel. Z lipy v záhrade sa však teším,“ zdôraznil.
Ako dodal, počas ostatných 13 rokov lipa iba raz ostala bez kvetov. V máji prišiel silný mráz a spálil ich. „Bolo to jediný raz, čo tu bývam.“
Dodajme, že táto krásavica kraľuje na 8. mieste v rebríčku top desiatky mestských divov. Ďalšími chránenými stromami v meste je 200–ročná lipa veľkolistá v areáli bývalej baníckej školy, ako aj 250–ročný javor horský na Ulici O. Kožucha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.