JAKLOVCE. Obci hrozí, že bude stagnovať dlhé roky. Na každý minutý cent dozerá nútený správca, ktorého určilo ministerstvo.
Ako sme už v minulosti informovali, v Jaklovciach si objednali práce u podnikateľov, nemali ich však z čoho vyplatiť. Čerpali pôžičky na výkup pozemkov pre priemyselný park. Za požičané spolufinancovali aj výstavbu areálu. Jaklovčania doslova pohoreli, keď im vyhorela jedna z výrobných hál. Objekt totiž nebol poistený.
Opravovalo sa zase za požičané. To je časť nesprávnych postupov, ktoré dostali obec do finančných problémov. Na dvere začali klopať exekútori a banky.
Nezaviedli ozdravný režim
„Podiel záväzkov po lehote splatnosti na skutočných bežných príjmoch za rok 2010 dosiahol 97,41 percenta. Celková výška po splatnosti bola 761 730 eur, kým skutočné bežné príjmy za rok 2010 predstavovali 781 963 eur,“ konštatovalo ministerstvo financií. Obci vytklo, že nezaviedla ozdravný režim.
Bývalý starosta Marián Burkuš (Smer–SD) reagoval: „Ozdravný režim sme nezaviedli, pretože sme riešili iné starosti. Mali sme plán, ako sa z problémov dostať, lenže voľby vyhral môj protikandidát. Nový starosta pol roka nenašiel spoločnú reč s veriteľmi.“
Chýbajú im chodníky, cesta, kanalizácia
Poslanec Ján Keruľ (Smer–SD) na margo nútenej správy uviedol: „Dôležitá je dohoda s veriteľmi. Bývalý starosta urobil veľké chyby, terajší starosta však mal vyvíjať viac snahy pri rokovaní s veriteľmi. Ak budeme v nútenej správe krátkodobo, nebude problém. Nútený správca bude objektívne riadiť naše výdavky. Veľmi zlé však bude, ak nútená správa bude trvať desať či viac rokov. Budeme bez kapitálových výdavkov, nič sa v obci neurobí. Za kaštieľom máme doslova poľnú cestu, v dedine chýbajú chodníky, treba dokončiť kanalizáciu.“
Je optimista
Súčasný starosta Pavol Kuspán (OKS) je optimista: „Verím, že nútená správa bude potrebná len na krátke obdobie a dôjde k dohode s veriteľmi. S odstupom času by som možno niektoré veci riešil inak, na druhej strane však môžem s plnou zodpovednosťou prehlásiť, že som sa snažil urobiť maximum s cieľom vyhnúť sa nútenej správe. Ak si bývalý starosta, niektorí poslanci či občania myslia opak, je to ich názor, na ktorý majú právo. Je však otázne, akú snahu vyvinul, napríklad, na uzavretie splátkových kalendárov na nesplácané záväzky bývalý starosta, keďže boli nesplácané už za jeho pôsobenia. Audit správy finančnej kontroly jednoznačne konštatoval, že k 31. 12. 2010, teda štyri dni po mojom nástupe do funkcie, predstavovali len nesplatené záväzky asi 343 000 eur, a to bez akéhokoľvek splátkového kalendára, respektíve inej dohody s veriteľmi.“
Najväčší problém majú zamestnanci obce, ktorí sú dva mesiace bez výplat. Starosta nás uistil, že by ich už mali dostať, v utorok popoludní boli zaslané príkazy na prevod peňazí.
Názory
Ľudia sú rozhorčení
O nútenej správe obyvatelia vedia. „Kanalizácia je len v polovici obce. Netrpezlivo som čakala, kedy aj nás napoja. Veď si nemôžeme zapnúť automatickú práčku. Negazdovalo sa tu dobre, ale čo my, obyčajní ľudia, zmôžeme?“ povedala nám Alžbeta Jurtinusová.
„Treba nám chodníky, nech na obecnom úrade niečo robia, aby sa to tu zlepšilo,“ reagovala Mária Papcunová.
„Môžeme ďakovať bývalému starostovi a poslancom. Počula som, že učiteľky v materskej škole sú bez výplaty, nemáme chodníky, keď ideme do obchodu, môžeme sa aj zabiť. To sme teda dopadli,“ rozčuľovala sa Alžbeta Macková.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.