Kto z nás by sa mohol popýšiť, že má súrodenca, ktorému postavili v centre mesta pamätník?
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V rodine Nálepkovcov zo Smižian bolo osem súrodencov, z toho piati bratia. Štyria z nich sa zapojili ako vojaci do udalostí, ktoré súviseli s 2. svetovou vojnou. Žije už len Jozef.
U pána Jozefa je prekvapivá jeho vitalita. Napriek vysokému veku sám cestuje z Prahy do Spišskej Novej Vsi a odtiaľ na Čingov, kde má chatu. Okrem toho šoféruje svoju škodovku, aj keď už len na kratšie vzdialenosti.
„Mám už síce zdravotné problémy, ale zatiaľ nedopustím, že by som nemohol pracovať. Denne minimálne jednu hodinu sa v Prahe prechádzam po parku. Toto nesmiem vynechať. Potom si pozriem slovenské aj české správy na všetkých televíznych staniciach. V televízií okrem toho sledujem hlavne vojnové dokumentárne filmy. Lúštim krížovky, veľa čítam a píšem,“ hovorí, ako sa udržiava vo forme Jozef Nálepka.
Ako je známe, brat kapitána Nálepku napísal štyri knihy, dve sú o jeho slávnom bratovi, jedna o Slovenskom národnom povstaní a v ďalšej knihe opisuje svoje diplomatické služby.
Nechváli sa
Druhýkrát sa ženil v roku 1960, už vyše pol storočia žije so svojou 78-ročnou manželkou. Má dve deti a štyri vnúčatá. Hovorí, že vnúčatá mu robia veľkú radosť, pretože všetky sa veľmi dobre učia.
„Mladí sa už veľmi nezaujímajú o históriu, čo je na škodu. Vnúčatá majú síce všetky moje knihy, ak majú záujem, rozprávam im o tom, čo sme ako mladí prežili. Ale veľmi sa pred nimi chváliť nemôžem,“ s úsmevom hovorí J. Nálepka.
Bol aj diplomat
Najmladší z piatich bratov Nálepkovcov pôsobil u partizánov. V knihách aj v rozhovore s nami spomína, ako ťažko prechádzal cez front, utrpel omrzliny, hladoval, mrzol, liečil sa v nemocnici. Absolvoval dôstojnícku školu v Poprade, do Prahy prišiel presne 9. mája, ktorý sa do dejín zapísal ako víťazný deň.
Následne desať rokov žil vo Vysokých Tatrách, potom vstúpil do diplomatických služieb. Dodnes žije v Prahe. Je vyštudovaný ekonóm. Spišiaci si ho možno pamätajú z čias, keď počas socializmu chodieval na 1. mája príležitostne rečniť do Spišskej Novej Vsi. Dnes je to už všetko zašlá sláva. Jozef Nálepka si je vedomý aj toho, že sa ozývajú historici, ktorí už jeho brata tak neglorifikujú, ako to bolo v dobe socializmu.
Nálepka mal hlboko do vrecka
Na svojho slávneho brata spomína stále ako na hrdinu. „Viem, že sa kadečo hovorí, ale všetko sú nezmysly. Brat bol odvážny, smelý, vždy chcel bojovať proti fašistom, pomáhal, ako mohol, civilnému obyvateľstvu,“ opisuje J. Nálepka.
Na adresu svojho brata hovorí, že bol veľmi čistotný a pedant. „Biely čistý golier musel mať aj v bojových podmienkach,“ spomína. Okrem toho vraj si všetky veci pedantne odkladal a nič nevyhodil, dlhý čas opatroval, napríklad, aj lístky z divadla.
„Bol veľmi inteligentný a rozhľadený, vedel dopredu, že vypukne vojna,“ tvrdí rodák zo Smižian. S úsmevom ešte o svojom bratovi povedal, že nikdy nemal peniaze, stále mal akosi hlboko do vrecka.
Rovesníci ho už opustili
Keď sa dnes Jozef Nálepka prejde po Spišskej Novej Vsi, z mladých ho už takmer nikto nepozná. Časy sa jednoducho menia, život ide ďalej.
Nálepka si to uvedomuje a so smútkom v hlase hovorí, že z jeho spolužiakov zo Spišskej Novej Vsi už nikto nežije. „Iba prednedávnom mi zomrel posledný kamarát z mojich rovesníkov,“ smutne skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.