Tri dni strávili bez mobilov či internetu v spoločnosti spolužiakov a učiteľov. Na záver nechýbala ani imatrikulácia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V škole rozbehli projekt moderného vzdelávania. Adaptačný pobyt bol jeho súčasťou. „Inšpirovali sme sa družobnou školou v Havlíčkovom Brode, kde to organizujú každý školský rok. Mali sme len pozitívne ohlasy, tak sme sa do toho pustili,“ uviedla riaditeľka školy Gabriela Pramuková.
Jednoduchší prechod
Zdôraznila, že prváci nadviazali priateľstvá, spoznali školu, triednych učiteľov, dozvedeli sa viac o odboroch, „oťukali“ si pedagógov. „Pobytu sa zúčastnili všetci prváci. Nebol žiaden výchovný problém. Očakávame len pozitívne výsledky a o rok by sme v tom radi pokračovali,“ doplnila.
Telocvikári Mária Glejdurová a Valter Kirol boli na pobyte so študentmi. „Študentom to pomohlo k lepšiemu prechodu zo základnej na strednú školu. Pomohlo naštartovať vzťahy učitelia - študenti i medzi študentmi navzájom. Kolegovia im priblížili odborné predmety. Triedni učitelia zasa spoznávali svojich zverencov. S našimi peer aktivistami prváci urobili dotazník, v ktorom sa vyjadrovali aj ku alkoholu či drogám. Myslím si, že sa viac otvorili a všetci sme získali vzájomnú dôveru,“ komentovala M. Glejdurová.
„Pobyt pomôže rýchlejšej adaptácii prvákov. Dobrá atmosféra v škole zasa pri výučbe a výchove. K študentom sme sa snažili dostať i športom, keď sa viac prejavujú emócie. Zistíme, kto ako reaguje, aká je osobnosť. Hoci výsledky budú známe až po polroku, očakávame prevažne pozitívny prínos,“ doplnil V. Kirol.
Lúhovanie klikami
„Bolo to super. Viac sme sa spoznali so spolužiakmi, tretiakmi, učiteľmi. Myslím si, že to bolo od školy veľmi múdre, že to zorganizovala,“ netajil nadšenie prvák v odbore elektrotechnika Marek Andrašík.
„Trocha som sa obávala, čo to bude, ale bola som príjemne prekvapená,“ doplnila prváčka Dominika Lachová.
S prvákmi pracovali v skupinách tretiaci. Miestami ich viedli ako učitelia. „Bolo to fajn, iba nám je ľúto, že to skoro skončilo,“ komentoval tretiačka Tatiana Kurucová.
Prezradila, aké skúšky museli prváci počas imatrikulácie zdolať. „Napríklad po celodennom výlete, bez umytia nôh, si mali vzájomne zjesť mrkvu, ktorú mali medzi prstami na nohách. Alebo na opasku mali upevnené čajové vrecúška a klikami ich mali lúhovať vo vode,“ líčila s úsmevom Tatiana. „Zvládla som to v pohode a bola sranda,“ dodala Dominika, ktorá si lúhovanie vyskúšala.
Získali dôveru
„Myslím, že študenti túto aktivitu brali. Získali sme si dôveru aj utiahnutejších študentov. Určite to bol prínos,“ dodala telocvikárka. Projekt podporila Európska únia v rámci operačného programu Vzdelávanie – premena tradičnej školy na modernú, pod názvom Škola pre život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.