Podanie prvej pomoci si na vlastnej koži vyskúšali aj Novovešťania. Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci zorganizoval Slovenský Červený kríž (SČK) prvú pomoc v praxi. Školáci nakukli aj do záchranárskej sanitky, ošetrovali rezné poranenia či popáleniny. Nechýbali ani záchranári zo Záchrannej služby Východ.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Podľa slov Antónie Majerčákovej zo SČK, veľa ľudí sa v prípade nutnosti bojí podať prvú pomoc. „Naopak, malí školáci boli veľmi akční, chceli všetko vedieť, vyskúšať. Ošetrovali popáleniny, otvorenú zlomeninu predlaktia, reznú ranu. Vedeli odpovedať aj na položené otázky, čo nás potešilo,“ zdôraznila.
Záchrana pri bezvedomí
„Myslím si, že každý človek by mal vedieť podať prvú pomoc. Je to veľmi dôležitá a potrebná vec. Keď sa stane nejaké nešťastie, môžete človeku zachrániť aj život, čo nie je málo. Práve preto som sa sem prihlásila ako dobrovoľníčka a vyskúšala si aj podanie prvej pomoci pri bezvedomí,“ opisovala skúsenosť gymnazistka Júlia Hudáková z Gymnázia na Školskej ulici.
Hoci dnes v školách fungujú zdravotné výchovy, vyskúšať si prvú pomoc v praxi nie je na škodu. „Napríklad, pri bezvedomí je dôležité zapamätať si pomer 30:2, teda 30 stlačení, dva vdychy, potom záklon hlavy a podvihnutie brady s otvorenými ústami. Sú to maličkosti, no dokážu veľa,“ zamyslela sa A. Majerčáková.
Merali tlak i cukor
Počas takmer celého dňa sa pri stánkoch prvej pomoci pred divadlom zastavovali ľudia. Niektorí boli zvedaví, iní si to chceli vyskúšať. Pre tých menej odvážnych pripravili záchranári ukážky záchrany so sanitkou, mali možnosť zmerať si krvný tlak či cukor.
„Prvá pomoc sa často skloňuje, no myslím si, že u viacerých ľudí sú to iba pasívne vedomosti, o ktorých si myslia, že ich majú. Skutočnosť je však, bohužiaľ, oveľa smutnejšia. Vyskúšať si prvú pomoc v praxi je výborný nápad,“ komentoval študent Róbert.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.