VYSOKÉ TATRY. Návrh zonácie Tatranského národného parku by mohol byť pripravený do konca tohto roka.
Povedal to minister životného prostredia József Nagy po stretnutí s odbornou komisiou na prípravu zonácie v Tichej doline v TANAP. „Nevidím taký problém, pre ktorý by nemohla byť zonácia uzatvorená do konca roka,“ povedal minister.
Nová zonácia by mala byť pripravená súbežne s novým zákonom o ochrane prírody a krajiny, kde by mali byť zakotvené garancie aj pre neštátnych vlastníkov na kompenzácie za obmedzenie hospodárenia.
Podľa ministra zonácia TANAP by mohla byť vo vláde do decembra, v budúcom roku by mohli byť nový zákon i zonácia schválené.
Kľúčové je obmedzenie hospodárstva
Najväčší problém zonácie je podľa ministra práve kompenzácia za obmedzenie hospodárenia v chránených územiach.
„Toto je kľúčová otázka, pokiaľ to bude veľmi výhodne, každý bude chcieť byť v chránenom území. Naša úloha je nájsť taký kľúč a také priority, pre ktoré vie aj štát vytvoriť podmienky,“ povedal minister. Tatranský národný park je podľa ministra klenotom Slovenska, takže tu nemôže byť debata o tom, či nájdeme alebo nenájdeme peniaze.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie ochrany prírody a krajiny MŽP Rastislava Rybaniča odborný návrh zonácie TANAP je pripravený asi na 80 %. Dôležitou otázkou podľa neho bude správa územia v chránených územiach.
„Je tu zatiaľ pozitívny výhľad, že by mohlo dôjsť k dohode medzi rezortom pôdohospodárstva a životného prostredia o tom, aby organizácie ochrany prírody v chránených územiach spravovali štátne pozemky,“ uviedol Rybanič.
To by mohlo byť podľa neho základným krokom, po ktorom by mohol nasledovať výkup, zámena alebo prenájom pozemkov v najprísnejších územiach so súkromnými vlastníkmi.
Potvrdil to aj minister Nagy, ktorý už mal prvé rokovanie s ministrom pôdohospodárstva. Podmienkou je však podľa Nagya aj schválená zonácia v národnom parku.
Dôvodom, prečo podľa Jána Toporcera z Univerzity Komenského stále nie je zonácia, je možno aj v tom, že sú tu rôzne prístupy spôsobené rezortnými záujmami, rôznymi politikami, ale aj dlhodobým vývojom v jednotlivých rezortoch.
„Zonácia by mala zosúladiť rôzne spôsoby využívania alebo rôzne prístupy, ktoré sú legitímne, len u nás nebola príležitosť to dohodnúť,“ uviedol Toporcer.
Dôležité je podľa neho počúvať argumenty na oboch stranách. Najnovší návrh zonácie TANAP je podľa Toporcera ďalej, ako boli doterajšie diskusie, čo je podľa neho aj prirodzené, keďže o zonácii sa diskutuje už dlhší čas.
Rozdiely väčšinou v detailoch
Podľa Petra Fleischera z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP ochranári i lesníci sa zhodnú na väčšine výmery navrhovanej najprísnejšej zóny.
„Rozdiely sú v detailoch, napríklad či budeme akceptovať prírodné procesy v lokalitách, ktoré boli človekom zmenené,“ povedal Fleischer.
Podľa lesníkov by malo byť chránené to, čo je prírodné a pôvodné. Odborníci z jednotlivých oblastí sa snažia nájsť dohodu už v konkrétnych lokalitách.
Takouto lokalitou je podľa Fleischera aj Tichá dolina, kde sa nachádzajú asfaltové cesty, horárne, v minulosti hospodársky využívané lúky.
„Tie by podľa nášho názoru nemali byť v A zóne. Časť komisie má názor, že v A zóne má byť celý spodok tejto lokality,“ dodal Fleischer. Aj v tom obe strany hľadajú kompromisné riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.