V Starej Ľubovni na väčšine miest chýba bezbariérový prístup. Mamičky s kočiarmi či hendikepovaní na vozíku sa tak na niektoré miesta dostanú len za pomoci iných ľudí. Najväčší problém im robia schody alebo vyvýšené chodníky.
STARÁ ĽUBOVŇA. Aj čerstvá mamička Žaneta zo Starej Ľubovne sa stretáva s podobným problémom.
„Keď som prechádzala cez priechod pre chodcov na sídlisku Západ, skoro mi dieťa vypadlo z kočíka, pretože som musela dať kočiar do polohy, ktorá sa mi zdala naozaj nebezpečná, “ vyjadrila svoju nespokojnosť mama malého chlapčeka.
Rovnako aj vozičkári musia riešiť podobný problém. „Ku chodníkom sa už radšej ani nevyjadrujem, ale hrozné je to, že do knižnice mi musia pomáhať, do kultúrneho domu, na poštu, do kina, do Bieleho domu a nehovorím o ďalšom množstve podnikov, kde sa v živote nedostanem,“ rozčúlene povedal vozičkár z okresu Stará Ľubovňa.
Vyrieši sa to dodatočne
Mnoho chodníkov v meste sa momentálne rekonštruuje. Avšak popri množstve nedoriešených miest, kde chýba bezbariérový prístup, je to len nepatrné množstvo.
„Všetko je to otázka financií. Postupne prerábame miesta, kde to chýba. A budeme sa snažiť do budúcnosti riešiť tento problém aj dodatočne, to znamená, že šikmé plošiny na prenos imobilných ľudí časom namontujeme aj tam, kde momentálne chýbajú,“ informoval vedúci odboru investičných, ekonomických a strategických činností MsÚ Jozef Greizinger.
Ďalší problém sú bytovky
Obyvatelia však problém vidia aj v starých bytovkách. Ak v nich nežije žiaden hendikepovaný človek, nik nerieši bezbariérový problém.
„Máme v rodine vozičkára, ale na návštevu k nám nechodí, pretože bývame v bytovke bez výťahu,“ poznamenala majiteľka bytu v centre mesta. Rovnaký problém je aj v hlavnej budove nemocnice, kde pacientom musia často pomáhať iní ľudia.
Naopak, na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, tento problém už dávno vyriešili a to takzvaným schodolezom.
„Myslím si, že ak by sme my mali schodolez, tak ho ľudia hneď zničia, pretože k nám chodieva najmä mládež. Zatiaľ vozičkárom pomáhame, ako len môžeme,“ povedala Ľubomíra Slodičáková riaditeľka Domu kultúry v Starej Ľubovni.
Myslia aj na nevidiacich
Do budúcnosti mesto nemyslí len na vozičkárov. Život chce uľahčiť aj nevidiacim ľuďom.
„Chodníky, ktoré sa momentálne v meste robia sú určené aj na to, aby sa slepci dokázali na nich lepšie orientovať a vedeli si predstaviť, že kadiaľ a kde idú. Samozrejme, ako som už hovoril, je to všetko vec financií a do budúcnosti to určite vyriešime, aj čo sa týka práve hendikepovaných občanov pretože nie je nám to ľahostajné“ dodal Jozef Greizinger z MsÚ.
Názor
Zlepšuje sa to
Telesne postihnutí majú lepší prístup do verejných budov ako pred desiatimi rokmi. Vo väčších mestách je vraj už samozrejmosťou, že napríklad pri výstavbe nového chodníka je na ňom pás pre nevidiacich, ako aj výjazdy pre vozičkárov.
„Určite sa napreduje v prospech telesne postihnutých a je to vidieť hlavne vo väčších mestách. Samozrejme, že si uvedomujeme, že finančných možností v menších mestách je menej. Aj napriek tomu sa snažíme o ešte rýchlejší vývoj pomoci, aby aj telesne postihnutí vedeli, že si môžu pomôcť aj sami a nebyť stále na niekoho odkázaní. Stará Ľubovňa nie je jediné mesto, ktoré trochu zaostáva, ale aj tak sa budeme stále snažiť pomôcť tým, ktorí to potrebujú,“ povedala Renáta Oravcová z Okresnej rady Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Prešove.
matu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.