ROŽŇAVA. Okolie mestského potoka Drázus lákalo predovšetkým mladšie generácie dobrou muzikou. Vo vzduchu sa vznášala vôňa farieb. Na Jame sa stretli umelci z Rožňavy, Lučenca, Košíc, Prešova či Medzilaboriec. Výsledkom celodennej práce vyše 40 „sprejerov“ je verejná pouličná galéria.
Mestskej stoke dali život
Koryto potoka Drázus bolo ešte pred piatimi rokmi špinavé a zarastené. „Myšlienka zorganizovať Graffiti Jam mi skrsla v hlave ešte v prvom ročníku na vysokej škole. Chceli sme tomuto miestu vdýchnuť život,“ hovorí jeden z organizátorov Oti Lázar.
Na jednu maľbu treba 7 až 10 sprejov, jeden stojí asi 4 eurá. Všetky ročníky si organizovali sami, bez finančnej podpory mesta. „Všetko sme vykryli zo sponzorských darov, tie sa ale zháňajú veľmi ťažko,“ konštatuje Oti.
Okoloidúci si grafity fotili
Prvé reakcie na zmenu koryta potoka v roku 2007 boli rôzne. Niektorým ľuďom sa to páčilo, iní to skôr považovali za prejav vandalizmu. Pohľad ľudí na grafity v Rožňave ale aj na Slovensku sa postupne mení. Dôkazom je aj fakt, že množstvo ľudí sa počas akcie zastavilo a fotilo si grafity na mobilné telefóny.
„Obdivujem, čo títo mladí ľudia dokážu na stenu namaľovať. Treba im len vytvoriť vhodné podmienky a ostatné zvládnu sami,“ hovorí postarší pán prechádzajúci okolo.
„Je to spôsob vyjadrenia. Odtiene farieb vyberám podľa pocitov. Každý writer má svoj osobitý štýl, podľa ktorého sa dá spoznať. Je medzi nami zdravá rivalita a umením si získavame rešpekt,“ vysvetľuje jeden zo sprejerov Patrik Milko.
Umenie 21. storočia?
Spoločenskú mienku proti sprejerom negatívne ovplyvňujú hlavne nelegálne počmárané verejné priestory. Často to majú na svedomí deti, ktoré o grafity štýle ako o umeleckom smere nevedia vôbec nič.
Veľkou motiváciou pouličných umelcov zúčastňovať sa na takýchto akciách je výmena skúseností a možnosť legálne sa prezentovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.