RUSKINOVCE. Obyvatelia obcí, ktoré bývalý režim pred viac ako šesťdesiatimi rokmi zrovnal so zemou, márne čakajú svoje pozemky. Vojenský obvod Javorina od prvého januára síce oficiálne zanikol, no reštitúcie zamrzli.
Na mieste, kde stál gotický kostol v Ruskinovciach, si miestni a ich potomkovia postavili po revolúcii drevený kostolík. Včera v ňom bola omša venovaná všetkým ľuďom, ktorí prispeli k zániku vojenského obvodu a spravodlivému riešeniu majetkových pomerov.
Chýbajú podklady
Reštitúcie sa začali už v roku 2004. Na svoje pozemky čakajú bývalí obyvatelia Ruskinoviec, Blažova, Dvorcov a Ľubických Kúpeľov či ich potomkovia.
„Nemáme žiadne rozhodnutie, ktoré by nás oprávňovalo hospodáriť či budovať na vlastných pozemkoch. Do boja s byrokraciou by sa mali čím skôr pustiť mladší,“ myslí si predseda Združenia za obnovu obce Ruskinovce, dôchodca Martin Pitoňák.
Druhého januára symbolicky prepílili závoru, ktorá majiteľom bránila vstúpiť na ich pozemky, reštitúcie však paradoxne administratívne zrušenie obvodu zabrzdilo.
Obvodný pozemkový úrad v Kežmarku, ktorý agendu prevzal, môže vydať rozhodnutie len na základe podkladov štátneho podniku Vojenské lesy. Ten však musí pozemky znovu premerať.
„Nejestvujú ani vykonávacie predpisy, ako pri reštitúciách postupovať,“ vysvetľuje Pitoňák. „Nikto nevie, či má pozemky vydať ministerstvo obrany, pôdohospodárstva alebo pozemkový fond.“
Stretávajú sa pri lipe
Ruskinovčania by sa radi dočkali, aby sa vedľa cesty znovu objavila tabuľa s názvom ich dedinky. „Ja sa toho už asi nedožijem,“ hovorí Pitoňák.
Každoročne sa stretávajú pri tristoročnej lipe. Vedľa bol kedysi obecný úrad, dnes tam varia guláš.
Tesárske práce na kostolíku kedysi riadil 85-ročný Ján Gáll.
Na stretnutí bol so synom, vnukom aj ročným pravnukom Matúšom. „Ešte v sedemdesiatom piatom tu stáli dva kostoly. V katolíckom držali vojaci ovce, v evanjelickom býky. Potom ich podmínovali a zbúrali,“ spomína Ján Gáll mladší.
Ján Kováč čaká na pôdu po predkoch. „Za majetok im komunisti vyplatili smiešne peniaze. Rodičia manželky nesúhlasili s vysťahovaním, peniaze nechali v depozite. Prepadli v prospech štátu. Keď sme žiadali vrátenie pozemkov, museli sme ich pod hrozbou exekúcie vrátiť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.