POPRAD. Podujatie má v názve slovo extrém, ktoré súvisí nielen s tým, že väčšinou je v tomto období veľmi horúce počasie (v tomto roku, našťastie, extrémne horúco nebolo), ale najmä s celkovým prevýšením 1 199,70 m, ktoré ho zaraďuje k najťažším maratónom v Európe. Z tohto dôvodu sa na štarte nezvykne zísť také početné pole vytrvalcov ako na iných podujatiach, pretože na zvládnutie takejto náročnej trate si tak veľa bežcov netrúfa.
Maratónci sa vydali na 42 195 m dlhú náročnú trať i so zaujímavou motiváciou, ktorou má byť sponzorovaný zájazd do Európskeho parlamentu v Bruseli pre desiatku najlepších bežcov. V cieli starostliví a obetaví organizátori klasifikovali 46 bežcov. Okrem športovcov zo Slovenska boli medzi nimi i traja českí vytrvalci a jeden Srb. Zaujímavosťou, s ktorou sa na iných podujatiach bežci stretnú iba výnimočne, bolo, že celú maratónsku trať absolvoval i riaditeľ podujatia a hlavný organizátor Zdeněk Bohunek - predseda usporiadajúceho klubu 05 BK Furča Košice.
Ultramaratónci
O kvalitu maratónskeho poľa sa postarali traja slovenskí reprezentanti v ultrabehoch, ktorí Slovenskú republiku niekoľkokrát reprezentovali na svetových ultrabežeckých šampionátoch. S extrémne ťažkou traťou si najlepšie poradil 40-ročný slovenský ultramaratónsky reprezentant Slavomír Lindvai, bežiaci v drese PHaB Titus Košice, ktorý časom 2:53,31 hod. zvíťazil v absolútnom poradí bez rozdielu veku i v kategórii 40- až 49-ročných mužov. Tento obyvateľ neďalekej Malej Idy (okres Košice-okolie) sa po dobeh〜nutí vyjadril, že súťaž absolvoval v rámci prípravy na svetový šampionát v behu na 100 km, ktorý bude druhý septembrový víkend v Holandsku. Druhý v absolútnom poradí bez rozdielu veku i v kategórii 40- až 49-ročných mužov dobehol 48-ročný Róbert Tatrai z Metropolu Košice výkonom 2:56,42 hod. Tretie miesto bez rozdielu veku patrilo domácemu bežcovi, 28-ročnému Erikovi Semanovi z BK 05 Furča Košice, ktorý sa zároveň stal víťazom kategórie do 39 rokov.
Gallik s prehľadom
Darilo sa i skromnej skupinke podtatranských vytrvalcov. František Gallik, pracovník Chemosvitu, a. s., s prehľadom zvíťazil v kategórii od 60 rokov, pričom v absolútnom poradí bez rozdielu veku mu čas 3:32,01 hod. stačil na 9. miesto. Po dobehnutí ochotne poskytol rozhovor: „Keďže v tomto roku sa svetový šampionát v behu na 24 hodín, kde som mal pôvodne reprezentovať Slovensko, konať nebude (poznámka: po odrieknutí organizátorov z Thajska podujatie odriekli i náhradní usporiadatelia vo Švajčiarsku), rozhodol som sa v tomto roku absolvovať všetky slovenské maratóny. Keďže som mal v rámci kategórie výrazný náskok - takmer polhodinový - pred súpermi, mohol som si dovoliť v druhej polovici trate voľnejšie tempo a šetriť sily na ďalší maratón, ktorý chcem bežať o tri týždne v Rajci.“ Druhý v tejto kategórii dobehol Emil Hudák z Kluknavy (3:57,04 hod.) a na tretej priečke Anton Vojtičko bežiaci v drese TJ Štart Kežmarok (4:04,44 hod.).
Božová najrýchlejšia
Medzi ženami bola najrýchlejšia Danica Božová z AO Svit časom 3:55,44 hod. (v hodnotení spolu s mužmi dobehla v prvej polovici pretekárov na 21. mieste iba sedem sekúnd za elitnou dvadsiatkou). Hranicu štyroch hodín pokorila i druhá Eva Hatalová zo Spišskej Novej Vsi (3:58,29 hod.). Tretiu priečku vybojovala Mária Semanová zo Slávie PU Prešov časom 4:35,32 hod. Najlepšie trojice bežcov v jednotlivých kategóriách ocenili organizátori športovými pohármi a niekoľko šťastlivcov získalo vecné ceny v tombole. Usporiadatelia nezabudli ani na 58-ročného Jozefa Tomečka z Prešova, ktorý na tomto podujatí absolvoval svoj stý maratón - i on bol odmenený športovým pohárom. Pre úplnosť - z ostatných výsledkov: Muži do 39 rokov: 2. Erik Onofrei - BK Furča Košice - 3:05,40 hod., muži vo veku 40-49 rokov: 3. Rudolf Lorenčík - Košice-Ťahanovce - 3:13,46 hod., muži vo veku 50-59 rokov: 1. Peter Bačík - BK 05 Furča Košice - 3:31,37 hod., 2. Ján Maňák - BK 05 Furča Košice - 3:36,07 hod., 3. Petr Hrček - Česko (Brandýs nad Labem) - 3:54,54 hod.
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.