Vodná priehrada Ružín v katastri obcí Margecany a Jaklovce v okrese Gelnica vyzerá ako smetisko. Stačilo pár dní vytrvalých dažďov a z okolitých dedín sa priplavil odpad, ktorý ľudia hádžu do potokov a do blízkosti vodných tokov. Na vodnej hladine sú dnes rozsiahle koberce odpadu. Pohľad na tento obraz je vskutku odpudivý.
MARGECANY, JAKLOVCE. Správca priehrady Slovenský vodohospodársky podnik odpad zlikviduje, ale až potom ako pripláva k hrádzi. Na účel minú 60-tisíc eur. Pre Korzár to potvrdil hovorca podniku Pavel Machava.
Radšej sa vrátili domov
Tesne pred víkendom bolo blízke okolie priehrady ako vymreté. Žiaden rybár, žiaden rekreant. Kto by chcel oddychovať pri smradľavom naplavenom odpade...
Voda na Ružín doplavila plastové fľaše, topánky, starú sanitu, dokonca aj chladničky. „Nechytili sme nič, len opicu,“ kričali nám, odchádzajúc na aute, dvaja košickí rybári.
Povedali nám, že k Ružínu chodievajú pravidelne, keď však v piatok dorazili a videli, čo pláva po hladine, okamžite sa pobrali domov.
Rozhorčení športovci
Na vodnej hladine Ružína trénujú vodní lyžiari zo Spišskej Novej Vsi. Dvoch z nich sme zastihli, ako svojpomocne za pomoci povrazov sa snažia naplavený odpad stiahnuť k brehu.
„Chceme vyjsť s člnom na vodu, tak preto,“ vysvetlil nám mladší z nich Branislav, ktorý stál po kolená vo vode.
„Situácia sa po dažďoch opakuje každý rok. Ničím výnimočným nie sú ani zdochliny. My si pritom musíme pýtať povolenie od štátnych orgánov, aby sme mohli trénovať v tejto špine. Stačilo by tu zhromaždiť zopár chlapov, ktorí by odpad z vody povyberali a odviezli na nákladných autách,“ povedali nám rozhorčení športovci.
Sto nákladiakov
Správca priehrady nám však povedal, že nemajú vhodnú technológiu na to, aby odpad mohli zbierať priamo z vodnej hladiny, preto musia počkať, kým sa to všetko doplaví až k hradbovému múru.
„Rokujeme s obcami aj o tejto možnosti, že nám poskytnú pracovníkov. Zatiaľ však v priebehu augusta a septembra, potrvá nám to asi osem týždňov, odpad pozbierame pri múre. Tipujeme, že to bude asi sto nákladných aut. V súlade so zákonom o odpadoch to všetko vytriedime a odvezieme na určené miesta,“ zaujal stanovisko P. Machala.
Môžu len oznamovať
Ako ďalej uviedol, naplavený odpad musia takto vo veľkom likvidovať stále, a to od roku 1974, keď priehradu postavili.
„Jediné, čo môžeme robiť, je kontrolovať zakladanie čiernych skládok popri vodných tokoch a oznamovať to konkrétnym úradom. Myslím si, že v tomto prípade pomôže jedine prevencia a okrem toho treba motivovať ľudí k tomu, aby nevytvárali čierne skládky,“ dodal P. Machala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.